Rozhodl o tom včera Krajský soud v Hradci Králové. Zelenka v nemocnici před pěti lety zavraždil sedm pacientů a u deseti hospitalizovaných se o to pokusil. Nyní si odpykává doživotní trest vězení.

Soudkyně Věra Adámková žalobu zamítla, protože manželka žalobce nebyla mezi těmi, které Zelenka zavraždil. „Paní byla převezená do nemocnice v kritickém stavu, Zelenka jí dal tři dávky heparinu navíc, ale nezjistilo se, že by zemřela na následky tohoto podání heparinu,” řekla Adámková.

Žalobce: Opatření měla být přijata dřív

Vynesení verdiktu se včera zúčastnila pouze právní zástupkyně žalobce, která rozhodnutí soudu nechtěla nijak komentovat. Žalobce před soudem dříve tvrdil, že došlo k zásahu do jeho rodinného života a jeho práva na soukromí. Navíc podle něj mohla nemocnice přijmout dříve opatření, která by podání heparinu zabránila. Naopak nemocnice požadovala zamítnutí obžaloby, protože žena nezemřela na následky podání heparinu, navíc v celé věci není možné vyvodit porušení povinností nemocnice.

Soudy projednávají v souvislosti s havlíčkobrodskou nemocnicí zhruba pět podobných žalob. Například letos v červnu hradecký soud rozhodl, že dva muži nemají nárok na odškodné milion korun, které požadovali po havlíčkobrodské nemocnici, ve které se jejich příbuznou pokusil zabít Zelenka.

Od Zelenky se peněz nedočkají

Odsouzený Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev a někteří vykrváceli.

Zelenka by měl podle rozsudku pozůstalým zaplatit téměř 2,4 milionu korun. Peněz se však od něj asi nedočkají. Podle dřívějšího zjištění Deníku je Zelenka bez majetku a ve vězení nepracuje. Kvůli úhradě řízení u soudů na něj bylo vydáno několik exekucí.