Lesníci na Havlíčkobrodsku proto posilují intenzitu dozorů a zároveň činí řadu preventivních opatření, aby ohrožené porosty ochránily.

Nejinak je tomu na majetku lesního družstva obcí Přibyslav (LDO). „Doufejme, že většina zájemců o kvalitní vánoční stromek si je půjde koupit a ne krást. Tak by to mělo být,“ konstatuje Štěpán Lukeš vedoucí technického úseku Lesního družstva obcí Přibyslav.

Jak dodává Lesní družstvo obcí nabízí kvalitní vánoční stromky k prodeji na svých jednotlivých lesních správách. „Tyto stromky jsou pěstovány na plochách nevyužitelných pro lesní hospodářství,“ upřesňuje Lukeš.

Zájemci si mohou vybrat mezi borovicí v průměrné ceně 150 korun nebo smrkem za stokorunu. „Poptávka po vánočních stromcích je limitována hlavně velikostí bytu. V průměru se nejčastěji prodávají stromky vysoké zhruba metr a půl. Zájem o koupi stromků je rok co rok zhruba stejný. Kdo si zvykl mít doma o Vánocích živý, chodí ho kupovat pravidelně. Kdo si zvykl na umělý, k rostlým stromům se nevrací,“ říká vedoucí technického úseku.

Lukeš zároveň připomíná, že pokud se přece jen někdo chystá do lesa s pilou uříznout si vánoční stromek načerno, může mít problémy – při dopadení ho čeká vysoká pokuta.

Krádeží nebývá 
v lesích mnoho

„V době kolem vánočních svátků jsou v lese prováděny četné kontroly,“ zdůrazňuje Lukeš. Lesníci chystají i další opatření. Například úpravy řezem u určitých stromků, které by mohly padnout zlodějům „do oka“. Řez stromek esteticky znehodnotí, ale nijak mu neublíží.

Podle Václava Augustina z lesní správy v Novém Ransku se zatím krádeže vánočních stromků na polesí nijak nemnoží. Jde pouze o ojedinělé případy. I tady ale lesníci provádějí intenzivní kontroly a některé stromky upravují řezem. „Populární“ páchnoucí směs, která zlodějům doma v teple vánoční atmosféru u stromečku pořádně naruší, místní lesníci nepoužívají.

Lesní správa v Ransku prodává vánoční stromky především stálým zájemcům v okolních obcích. „S žádnými případy krádeží vánočních stromků jsme se zatím nesetkali. Ovšem i tak provádíme pravidelné kontroly,“ říkají zaměstnanci Lesní školky Mírovka u Havlíčkova Brodu, která patří pod lesní správu Nasavrky.
Jak vysvětlují, stromky ve školce jsou buď příliš vysoké a do bytů se nevejdou nebo naopak tak maličké, že se ke zdobení nehodí.

„Spíš než krádeže vánočních stromků nám dělají starosti zloději, kteří se zaměřili na lesní stroje a vysávají z nich naftu,“ povzdechli si zaměstnanci lesní školky.

Vysoká pokuta

Že krádeže vánočních stromků se nevyplatí, potvrzuje i ředitel městské policie Chotěboř Jiří Novotný a upozorňuje, že i městští strážníci monitorují v kritických dnech kolem Vánoc některá místa, kde by mohlo k takovým činům docházet. „Při dopadení zloděje čeká správní řízení a pokuta ve výši patnáct tisíc korun,“ varuje ředitel chotěbořské městské policie.

Nejjednodušší je tedy vánoční stromek koupit. „My jsme doma zvyklí mít na Vánoce vždycky živý stromeček. Kupujeme ho každý rok, ale ty ceny pořád rostou,“ povzdechne si Marie Smíšková z Havlíčkova Brodu.

Ceny vánočních stromků na současném trhu jsou ale naštěstí různorodé. Vybere si každý, záleží na objemu peněženky. Například u supermarketu Kaufland specializovaná firma prodává smrček do výše dvou metrů za 449 korun, extrovní jedlička přijde téměř na tisícovku. Kupodivu právě tyto drahé jedle jdou údajně nejvíc na odbyt. Havlíčkobrodský Minibazar nabízí stromky „jak pravé” v ceně zhruba za 300 korun, tak i umělé.

„Někteří zákazníci dávají přednost právě stromkům umělým. Vítají snadnou údržbu a úklid. Je třeba zdůraznit, že moderní umělé stromky už dávno nepřipomínají štětky na vymývání lahví. Od pravých je téměř nerozeznáte. Když s nimi budete šetrně zacházet, vydrží až desítky let,“ říká Ladislava Fejfarová z brodského Minibazaru.

Ceny umělých vánočních stromků stoupají s kvalitou a velikostí. Od miniaturních smrčků za pouhou dvacetikorunu po skutečné zelené obry za několik tisícovek.