„Seniora oslovili na ulici v Havlíčkově Brodě muž se ženou. Oba hovořili špatně česky. Na důvěřivého důchodce se vytasili s historkou, že mají v nemocnici na operačním sále kamaráda, který nemá sjednané zdravotní pojištění, a oni by potřebovali půjčit české peníze. Na oplátku měli seniorovi dát do zástavy balíček amerických dolarů,“ popsala na úvod mluvčí brodských policistů Jana Mazourová.

Seniorovi balíček dolarů povedená dvojice skutečně ukázala. Muž jim proto uvěřil, nasedl k nim do tmavého auta a nechal se odvézt do domova s pečovatelskou službou, kde bydlí.

Tam muži a ženě předal patnáct tisíc korun. Podvodníci si vzali od důchodce peníze a nechali mu černou ledvinku, kde měly být dolary. Řekli také, že se odpoledne vrátí, přivezou zpátky hotovost v korunách a ledvinku s dolary si zase vyzvednou.

Místo dolarů dostal kapesníky

Dvojice podvodníků se však již neukázala. Když senior zkontroloval ledvinku, zjistil, že byl podveden. Namísto balíčku dolarů v ní našel jen papírové kapesníky.

Podvedený senior se proto obrátil na policii, kde předal i popis pachatelů. „Jednalo se o muže a ženu ve věku okolo 50 až 55 let. Muž byl vysoký 160 až 165 centimetrů, byl silnější postavy a měl světle hnědé prořídlé vlasy. Na sobě měl šedý oblek. Žena byla vysoká přibližně 170 centimetrů, byla hubené postavy a měla krátké kaštanové vlasy. Na sobě měla dlouhý černý kabát a na hlavě čepici. Oba hovořili špatně česky,“ uvedla policejní mluvčí.

Za loňský rok evidují policisté na Havlíčkobrodsku devět případů podvedených a okradených seniorů. Záminky podvodníků, jak se vetřít do obydlí starších lidí, jsou různé: například prodej, ale také koupě zboží, výplata různých přeplatků, broušení nožů a další.

Přišel o dvě stě tisíc

Zřejmě největší smůlu měl jednaosmdesátiletý důchodce z Krucemburku. Ten přišel v květnu loňského roku o celých dvě stě tisíc korun. V ostatních případech připravili podvodníci důvěřivé seniory o více než čtyři sta tisíc korun.

Policie proto nejen seniorům radí, jak minimalizovat riziko podvodu: „Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů, jak vás okrást. Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu. Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi. Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.
Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb, nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad či instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte,“ popsala užitečné rady policejní mluvčí Jana Mazourová.