VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie vyšetřuje podvodníky s elektřinou a plynem

Jihlava – Mezi podomními prodejci elektřiny jsou podvodníci. Několik trestních oznámení podal Energetický regulační úřad (ERÚ) v Jihlavě.

12.2.2012 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Ten zaznamenal desítky stížností na nekalé praktiky obchodníků. Úřad už podal několik trestních oznámení na neznámého pachatele. „Podle zákazníků podomní prodejci zfalšovali jejich podpisy na smlouvách ve prospěch několika společností,“ informovala mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová. Podvedení zákazníci si nejvíce stěžovali na společnost České Energetické Centrum se sídlem v Praze.

„Mohu potvrdit, že jsme trestní oznámení dostali a zabýváme se jím,“ informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Podle informací Deníku jde o poškozeného klienta z okolí Polné. Další trestní oznámení v současné době řeší krajští policisté z odboru hospodářské kriminality.

Energetický regulační úřad zmiňuje, že podomní prodejci elektřiny a plynu pracovali ve prospěch dalších společností jako Centropol Energy, a.s., České Energetické Centrum Jih, s.r.o., X Energie, s.r.o, a  RSP Energy a.s.

Regulační úřad zahájil v některých společnostech kontrolu nad dodržováním energetického zákona a ochrany spotřebitele kvůli možnému porušení zákazu užívání nekalých, klamavých či agresivních obchodních praktik.

A jak takové praktiky vypadají? „Chvíli si se zákazníkem povídají, různě jej rozptylují a když má člověk dostatečně rozbitou pozornost, dají mu podepsat smlouvu. „Zákazník si ji potom pročítá a nestačí se divit. Zjistí, že elektřinu levnější vůbec nemá a vlastně podepsal úplně novou smlouvu s jiným dodavatelem, ve které dokonce souhlasí s výpovědí u současných dodavatelů,“ píše na informačním webu Jakub Bouček.

Lákadlem je fotovoltaická energie

ERÚ rozhoduje o udělení, změně nebo zrušení licence, která je základním předpokladem pro podnikání v energetických odvětvích v celé republice. Pro Jihlavu je to specifikum, a proto také jihlavští kriminalisté prověřují podvody, na něž úřad přijde. V poslední době jde o podvody s elektřinou z fotovoltaických elektráren.

„Podvodníkům jde především o to získat pro výrobce elektřiny finanční výhodu ve výkupních cenách elektrické energie z důvodu rozdílných výkupních cen z roku 2009, 2010 a 2011,“ řekl policejní komisař z Jihlavy Miloš Dáňa.

Loni policie prověřovala dva případy. V jednom už byl obviněn člověk z jižní Moravy. Druhý případ je závažnější a vzhledem k výši škody nad pět milionů korun si kauzu převzali krajští kriminalisté.

Muž z Moravy je obviněn, že jako zástupce společnosti požádal o udělení dvaceti licencí pro výrobu elektřiny. V dubnu 2010 doložil listinu, která potvrzovala přijetí žádosti o udělení licencí Energetickým regulačním úřadem a byla opatřena razítkem této instituce ještě v roce 2009.

„Při odborném zkoumání jsme ale zjistili, že otisk razítka z předložené žádosti byl vytvořen jiným razítkem, než které institut v té době používal,“ vysvětlila Kroutilová. Muž se tak podle policie pokusil podvodem získat pro výrobce elektřiny finanční výhodu ve výkupních cenách energie a úmyslně se snažil majitele fotovoltaických elektráren obohatit. Energetické společnosti vznikla škoda téměř 200 tisíc korun.

Autor: Roman Martínek

12.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení