Jihlavský právník Petr Navrátil bude vyškrtnut ze seznamu advokátů, a po dvouletých soudních tahanicích tak definitivně přijde o práci advokáta.

V úterý o tom rozhodl brněnský krajský soud, když Petra Navrátila odsoudil ke dvěma letům vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky, peněžitým trestem dvě stě tisíc korun a zákazem vykonávání advokacie na čtyři roky. Přísný trest dostal za to, že se podle soudu snažil ovlivnit svědka, aby křivě svědčil v kauze daňových úniků severomoravského podnikatele Zdeňka Bulawy. Ten je známý i tím, že při autonehodě usmrtil tři policisty.

„Svědkovi nosili do věznice v Kuřimi na jižní Moravě různé dokumenty. Například antedatované směnky, které měl podepsat. Od Bulawy také dostali pokyny, aby na účet svědka převedli čtyři miliony, což udělali," uvedl soudce Adam Kafka. Peníze měly být odměnou za to, že svědek Aleš Kohoutek, který byl spoluobviněným Bulawy, vezme vinu za daňové úniky na sebe.

Petr Navrátil s odsuzujícím rozsudkem nesouhlasí a celou kauzu považuje za policejní provokaci. „Nejdříve mne začali stíhat za přípravu ke křivé výpovědi, ale zjistili, že to není trestné, tak to vtipně překvalifikovali na podplácení," tvrdil Navrátil v lednu letošního roku po nepravomocném rozsudku.

Jedním z důkazů proti jihlavskému advokátovi byly policejní odposlechy. Záznamové zařízení měl na sobě Aleš Kohoutek, který v té době seděl ve vězení, a Navrátil za ním do věznice dojížděl. Policie odposlechy vyhodnotila tak, že se advokát snažil svědka přesvědčit, aby vypovídal ve prospěch Bulawy. Navrátil to odmítá.

Vyškrtnut z komory

Advokát Navrátil připouští, že čtyři miliony vzal do takzvaného depozitu a později převedl na účet Aleše Kohoutka, ale neměl z nich ani korunu. Peníze byly od Jana Kohoutka, bratra Aleše. Policie to ale vyhodnotila jako úplatek. Soud v úterý kromě Petra Navrátila potrestal i Jana Kohoutka a Zdeňka Bulawu. Kohoutek dostal dvouletý trest podmíněně odložený na pět let a Bulawa za zorganizování ovlivnění svědka půjde do vězení na dva a půl roku.

Rozsudky jsou pravomocné a nelze se proti nim odvolat. Obžalovaní mohou pouze využít dovolání k Nejvyššímu soudu, ale to nemá odkladný účinek na trest. „Jsem naštvaný, protože přijdu o práci, a zle to ponesou i moji rodiče, kteří dosud o ničem nevěděli," postěžoval si Petr Navrátil.

Iva Chaloupková, mluvčí České advokátní komory, v úterý Deníku řekla, že po obdržení písemného pravomocného rozsudku bude Petr Navrátil automaticky na dobu čtyř let vyškrtnut z advokátní komory. „Může se ale nadále živit například jako podnikový právník. Po vypršení trestu si může podat žádost o obnovení v advokátní praxi," uvedla dále Iva Chaloupková.

Klienti Petra Navrátila si nyní budou muset hledat nového právního zástupce. Jde například o Nemocnici Jihlava, kterou Navrátil zastupoval v nejrůznějších sporech, žalobách a trestních oznámeních. O svého dvorního právníka přijde také drogový dealer Ladislav Barák z Jihlavy.