V nové krimisérii veřejnoprávní televize, jejíž příběhy se odehrávají na Plzeňsku, se v posledním díle pošťačka ptá kriminalisty, jestli je jeho povolání hodně nebezpečné. Detektiv jí řekne, že o tom sice nesmí mluvit, ale když mu slíbí, že to zůstane jen mezi nimi, tak ji odpoví. Doručovatelka souhlasně kývne a zvědavě čeká na odpověď.

„Strašně nebezpečné," odpověděl s vážnou tváří policista.

Jak se zdá, tak má televizní detektiv pravdu. Jenomže největší nebezpečí nehrozí ani tak kriminalistům při pátrání po nebezpečných zločincích, ale při běžném výkonu služby jejich uniformovaným kolegům. Od začátku letošního roku do konce října totiž agresivní lidé napadli na Vysočině policisty v jedenácti případech. A nejde o ledajaké útoky. Od škrábanců, údery pěstí, kopanců až po kousnutí, najíždění autem a v minulosti i zastrašování policistů údajně nakaženou krví.

„Pro trestný čin násilí proti úřední osobě je stíháno celkem dvanáct osob, z toho jsou dvě ženy. Šest obviněných bylo v době spáchání násilí proti policistovi pod vlivem alkoholu," upřesnila vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Zaútočila cestou

Ve čtvrtek byla například k hav᠆líčkobrodskému okresnímu soudu předvolána třicetiletá žena, která loni v srpnu při převozu do psychiatrické nemocnice pokousala v sanitce policistu. Stalo se to na cestě mezi Kolínem a Havlíčkovým Brodem ve vsi Kámeni u Habrů. Policista byl v sanitce jako doprovod na žádost zdravotníků. Ti zřejmě očekávali po cestě problémy, protože žena brala drogy. V době incidentu ale v drogovém opojení nebyla. Přesto se zdravotníci ani policista problémům nevyhnuli.

Žena se nejprve snažila policistu udeřit rukou do obličeje, tento úder ale policista ještě vykryl. Nato ho chytla za služební košili a roztrhla mu ji po celé její délce. Policista 
a lékař se snažili ženu připoutat k lehátku. Jenže agresivní žena se z úchopu vymrštila 
a policistu kousla do pravého předloktí poblíž lokte, čímž mu způsobila krvácející ránu o rozměrech dvakrát dva centimetry. Policista byl ošetřen přímo v sanitce.

Obžalovaná k hlavnímu líčení u brodského soudu nepřišla, a líčení bylo odročeno. To ale nemění nic na tom, že za útok na policistu jí hrozí až čtyři roky vězení. Kdyby v sanitce nekousla policistu, ale zdravotníka, byl by to pouze přestupek.

Použil svou krev

Nedávno nastoupil do vězení Pavel Kaleja z Jihlavy, který byl krajským soudem odsouzen na sedm let za to, že po policistech cákal vlastní krví. Kaleja se při incidentu s družkou pořezal na ruce a krev si nechal natékat do dlaně. Krev pak stříkal po zasahujících policistech a při tom křičel, že všichni „chcípnou", protože má žloutenku. Několik policistů se mu podařilo krví potřísnit. Kajela však nakažený nebyl, ale to v tu chvíli nikdo 
z policistů nemohl vědět, proto museli projít náročnými lékařskými testy. Kromě vězení navíc musí Kaleja policistům zaplatit dohromady 607 tisíc korun jako odškodné.

V říjnu si vyslechl obvinění osmadvacetiletý recidivista, který se v polovině února 
v baru na Husově náměstí 
v Polné na Jihlavsku dostal do potyčky se svým o rok starším příbuzným. Ten slovně a posléze i fyzicky napadl barmanku, svoji bývalou přítelkyni. Když přijela zakročit policejní hlídka, mladší muž na jednoho z policistů zaútočil nejprve slovně a pak i fyzicky. Policisté útočícího muže okamžitě zajistili a nasadili mu pouta. Dechová zkouška ukázala 2,87 promile alkoholu. 
I jemu hrozí až čtyři roky vězení.

Lékařské ošetření si vyžádalo zranění jednoho z policistů, kteří se letos v červenci snažili vyřešit pouliční hádku mezi lidmi v Havlíčkově Brodě.

„Jeden z účastníků konfliktu, devatenáctiletý muž, ale jednoho ze zakročujících policistů náhle napadl úderem pěstí do hlavy. Agresivního muže policisté ihned zpacifikovali a spoutali," popsala brodský incident jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Útočník nakonec skončil 
v policejní cele, podle testů nebyl pod vlivem alkoholu ani drog.

„Zadržený muž byl značně agresivní, když ho policisté eskortovali, poškodil dřevěné dveře na policejním oddělení," dodala Kroutilová.