Obžalovaný Otruba totiž vloni v listopadu vyhrožoval dvojitým bombovým útokem v havlíčkobrodské nemocnici. Ten také musí uhradit vzniklou škodu ve výši více než devět set tisíc korun.

Rozsudek není pravomocný. Obě procesní strany si nechaly lhůtu na odvolání.

„Obžalovaný 20. listopadu loňského roku čtyřikrát zavolal na recepci havlíčkobrodské nemocnice a pracovníkům sdělil, že v budově je bomba a jestli mají být zachráněny lidské životy, musí být nemocnice evakuována," uvedla v obžalobě státní zástupkyně Zdeňka Tománková.

Ta dodala, že nemocnice spustila traumatický plán a všichni pacienti byli evakuováni. „Svým jednáním obžalovaný mohl způsobit těžkou újmu na zdraví stovkám pacientům a desítky lidí ohrozil na životě při převozu do okolních nemocnic," konstatovala Tománková. Ta podotkla, že v té době bylo v nemocnici 290 pacientů.

„Druhý den však svůj čin zopakoval a v ranních hodinách opět zavolal na recepci brodské nemocnice s tím, že když jim to včera nestačilo tak si dáme druhé kolo," pokračovala Tománková.

Nemocnice však podruhé evakuaci nezahájila a žádná bomba ani v jednom z nahlášených útoků naštěstí nebyla nalezena.

Obžalovaný se však u soudu hájil, že nikdy nechtěl nikomu ublížit a neuvědomil si důsledky svého jednání.

„Vloni v únoru jsem v Brně poznal Helenu Hladilovou, se kterou jsem se z počátku pouze kamarádil, později to přerostlo ve vztah. Ona však byla vdaná a její muž byl těžce nemocný a jezdil na dialýzy," řekl Otruba. Ten dodal, že si myslel, že by společně mohli žít, jenže Hladilová v listopadu odjela za manželem do Humpolce.

„Řekla mi, že přiveze od něj nějaké peníze, jenže mi pak zavolala, že se již nevrátí. Mě to hrozně naštvalo v té době jsem také hodně pil alkohol, a tak jsem si sehnal číslo na havlíčkobrodskou nemocnici a chtěl jsem mluvit s jejím mužem, který tam měl být v té době na dialýze. Myslel jsem si, že když řeknu, že je tam bomba, tak mu tím zkomplikuji život a ona se zase vrátí ke mě," zdůraznil Otruba.

Ten podotkl, že neví, proč to udělal znovu hned druhý den. Pouze řekl, že si ráno udělal kávu, vypil dva litry vína a znovu zvedl telefon.

Obžalovaný se také hájil tím, že nevěděl, že bude nemocnice evakuována a že by svým jednáním mohl někomu ublížit.

Nešlo o lásku

Svědkyně Hladilová však v úterý u soudu konstatovala, že v žádném případě nešlo o lásku. „Když jsme se poznali, tak všechno bylo v pohodě. Byla jsem ráda, že mám nějakou oporu, ale vždy jsem ho brala jako kamaráda, i když nějaká intimita mezi námi byla," vysvětlila Hladilová. Ta pokračovala, že později ji Otruba začal pronásledovat na každém kroku.

„Myslel si, že mě může vlastnit, dokonce mě několikrát na veřejnosti uhodil. Také není pravda, že bych s ním chtěla žít, na prvním místě byl vždy jenom manžel," nechala se slyšet Hladilová. Podle ní se nešlo s obžalovaným rozejít a čekal na ni na každém kroku. „Bála jsem se jít i na policii a ani ve snu by mě nenapadlo, že by byl schopen kvůli tomu volat do nemocnice a vyhrožovat bombou," zdůraznila Hladilová.

Obžalovaný se však vzápětí ohradil, že jde o lež a její výpověď se nezakládá na pravdě.

U soudu také vypovídalo několik znalců, kteří se shodli, že Otruba má problémy s alkoholem a jde o disociální osobnost, která se nepoučila ze své minulosti. Obžalovaný byl totiž již dvacetkrát trestán a opakovaně byl ve vězení.

K těmto okolnostem přihlédla ve své závěrečné řeči i státní zástupkyně Tománková, která poukázala na to, jak je tento člověk nebezpečný.

„Mám za to, že doznání obžalovaného je zcela účelové a celé jednání bagatelizuje. Nelze přeci, aby si své osobní problémy řešil takovýmto způsobem a nevinné pacienty vystavoval nebezpečí a používal je jako rukojmí," uvedla Tománková. Ta navrhla trest odnětí svobody v horní hranici trestné sazby.

Obhájce Slavomír Koreček naopak v závěrečné řeči poukázal na polehčující okolnosti. „Obžalovaný již od začátku spolupracuje, omluvil se nemocnici a všem pacientům a chce uhradit i vzniklou škodu," vysvětlil Koreček s tím, že navrhuje trest v polovině zákonné trestné sazby.

Předsedkyně soudního senátu Hana Doubková se však ztotožnila s návrhem státní zástupkyně a uznala obžalovaného vinným. „Otruba zcela malicherným způsobem ohrozil celou nemocnici. Z toho důvodu ho odsuzuji k úhrnnému nepodmíněnému trestu na šest roků," uzavřela Doubková.