Soudce Vladimír Sova označil Špaka za monstrum, které ničí vše, kudy chodí, a je potřeba ho izolovat od společnosti. Rozsudek je pravomocný. Státní zástupkyně i obžalovaný s verdiktem soudu souhlasili.

Špak se u soudu ke všemu velmi stručně přiznal a řekl, že jeho chování bylo způsobeno tím, že nebral léky na tlumení psychické poruchy. Už pobyt ve vazbě mu spíše prospěl, protože přibral pár kilogramů, také se celkově zklidnil. Když byl na svobodě, živil se vybíráním popelnic.

Špak už loni na konci září skončil ve vazbě, protože si nedal říct a ve vandalství pokračoval, i když byl předtím obviněn ze třinácti skutků. Navíc byl v podmínce.

Od loňského února do září stačil poničit soukromý i veřejný majetek několika firem i institucí. Jeho oblíbeným cílem byla i jihlavská nemocnice. Mimo jiné dvakrát poškodil závoru u vjezdu do areálu nemocnice, v jednom případě ji dokonce ulomil.

Ohrozil i dítě

Jeho agresivita se neustále stupňovala. V neděli 10. května po páté hodině ráno nejprve v areálu nemocnice vytrhl ze země okrasný rododrendon a o hodinu později železnou tyčí rozbil dvojitou skleněnou výplň okna u pokoje, kde je umístěna dětská JIP. V pokoji tou dobou ležel malý pacient. Naštěstí se nikomu se nic nestalo. „Všechna okna v přízemí nemocnice budou opatřena bezpečnostní fólií, která zabrání tomu, aby se sklo v případě rozbití roztříštilo. Střepy by totiž mohly někoho zranit," přiblížila tehdy mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Špak má na svědomí i rozbití výloh v autosalonu v Brněnské ulici z 2. února, kde způsobil škodu za více než 94 tisíc korun. Ve stejném měsíci ještě rozbil výlohu v drogérii Teta v Březinově ulici. V Benešově ulici zase kopl do skleněné výplně dveří u směnárny a rozbil ji. Koncem února na Masarykově náměstí vykopl skleněnou výplň u dveří obytného domu, dlažební kostkou vysklil výlohu v sídle Energetic-kého regulačního úřadu a ve Středových pekárnách.

V březnu v Domě zdraví ve Vrchlického ulici rozbil dlaždicí skleněné dveře u jedné z ordinací. V dubnu řádil třikrát. V Březinově ulici ukopl zpětné zrcátko u auta, v Hradební ulici hodil kámen do desky z kaleného skla pláště City Parku a v Jiráskově ulici poškodil kusem betonu výlohu restaurace Posilovna. V květnu pak v Saifertově ulici ukopl zpětné zrcátko u osobního auta. Celkem Špak způsobil škodu zhruba za 150 tisíc korun.

Podle znalců má smíšenou poruchu osobnosti a v kombinaci s alkoholem je nebezpečný. Pokud nepobíral léky, choval se agresivně a nevypočitatelně. Tak tomu bylo i loni 1. března. Kolem 14. hodiny vešel do haly jihlavské nemocnice, kde je informační centrum, a začal řvát na zaměstnance nemocnice, že jim „rozbije držku, pořídí si samopal a všechny vystřílí". Ve vyhrožování pokračoval i druhý den. Do nemocnice navíc chodil od začátku března do května téměř každý den a dělal tam nepořádek, rozhazoval koše a házel odpadky na zem.

Před vzetím do vazby ještě stačil rozbít dlažební kostkou páté dveře u jednoho z aut v ulici Bratří Čapků. V ulici Vrchlického pak hliníkových kufříkem, v němž bylo tesařské kladivo, rozbil výplň vchodových dveří bytu.

Špak už byl v roce 2014 dvakrát odsouzen. Poprvé dostal sedm měsíců za poškozování cizí věci a následně deset měsíců za šíření poplašné zprávy, když v jihlavské nemocnici způsobil planý požární poplach. Loktem rozbil sklíčka u tří požárních hlásičů. Následkem byla částečná evakuace dvou desíek pacientů urgentního příjmu. Navíc nebylo možné odbavit dva vozy záchranné služby přivážející pacienty k ošetření. Oba tresty mu soud podmíněně odložil na různě dlouhou zkušební dobu. Těchto sedmnáct měsíců mu soud ještě připočítá ke středečním dvaceti. Celkem by tak měl Špak ve vězení pobýt sedmatřicet měsíců sedmadvacet měsíců už má pravomocných.