Bývalého elitního brněnského policistu Martina Foltýna poslal ve čtvrtek Okresní soud v Jihlavě na tři roky do vězení za pokus o vydírání veterináře Luboše Kucharoviče z Velkého Beranova na Jihlavsku.

Foltýn byl dopaden v září 2011 ve chvíli, kdy podnikateli zapálil vchodové dveře u domu. Martin Motičák, který Foltýna k činu navedl, dostal pět let. Třetí obžalovaný Zdeněk Zapletal byl obžaloby zproštěn. Rozsudek zatím není pravomocný.

Státní zástupce i obhájci se buď ihned odvolali, nebo si ponechali lhůtu. „S rozhodnutím soudu nesouhlasím. Jsem přesvědčen, že Foltýn, Motičák i Zapletal mají na svědomí všechny skutky, z nichž byli obžalováni," řekl po rozsudku státní zástupce Ivo Novák.

Čtvrteční rozsudek je dílčím zklamáním pro obžalobu a výhrou pro obhajobu. Foltýnovi s Motičákem totiž hrozil mnohem vyšší trest. Před soud se dostali kvůli třem brutálním útokům na Luboše Kucharoviče z roku 2011.

V prvním případě měli podnikatele pod smyšlenou záminkou utracení psa odvézt na odlehlé místo, kde ho svázali a mučili. V druhém případě dali oběti do schránky výhružné dopisy a kolem domu rozmístili granáty. Motivem mělo být vydírání podnikatele, který Motičákovi údaj-ně dlužil větší sumu peněz.

Jenže soud oba muže z těchto obvinění zprostil obžaloby. „Neexistují přímé důkazy o tom, že by to udělali Foltýn s Motičákem. Foltýna s oběma skutky spojují pouze pachové stopy, které ale nemohou být hlavním důkazem pro odsouzení," vysvětlil předseda senátu Zdeněk Chalupa. „Bohužel se jim nepodařilo prokázat všechny skutky. Je to rozhodnutí soudu, s nímž nic neudělám," komentoval rozsudek Luboš Kucharovič.

Podnikatel popřel, že by Motičákovi dlužil peníze. Naopak na Motičáka tehdy podal trestní oznámení pro podvod. Hlavní líčení mělo být 19. září 2011. Jenže den předtím Foltýn zapálil podnikateli dům. Soud to vyhodnotil tak, že se snažili zastrašit svědka, protože Kucharovič měl u soudu proti Motičákovi svědčit.

Byli domluveni

Foltýn tvrdil, že Motičák o útoku na dům nevěděl a pouze se chtěl Motičákovi zavděčit. Tomu ale soud neuvěřil a konstatoval, že oba muži byli na činu předem domluveni.

Třetí obviněný Zdeněk Zapletal na místo Foltýna dovezl a podle obžaloby věděl, co se chystá Foltýn udělat. Zapletal to popřel a i další důkazy svědčily v jeho prospěch, a tak byl obvinění zproštěn.

Soudce ve čtvrtek také rozhodl o propuštění Foltýna z vazby, kde je už bezmála dva roky.

Žalobce Ivo Novák proti propuštění ihned podal stížnost. Foltýn proto musí počkat, jak o stížnosti rozhodne krajský soud. Pokud stížnost žalobce zamítne, může být Foltýn na svobodě už za několik málo dnů. V případě, že odvolací soud potvrdí i čtvrteční rozsudek, může Foltýn ihned požádat o podmínečné propuštění na svobodu, což by ale byla už jen úřední formalita.

O odvolání i stížnosti bude rozhodovat Krajský soud v Brně, protože odvolací senát na jihlavské pobočce byl zrušen.

Foltýn byl také obviněn z nedovoleného ozbrojování, ale soud rozhodl, že jde pouze o přestupek, a případ předá k vyřešení brněnskému ma-gistrátu. Motičák a Foltýn musí navíc vydíranému podnikateli zaplatit necelých sedm tisíc korun jako náhradu škody a padesát tisíc korun za nemajetkovou újmu.

Kucharovič přitom požadoval pro celou rodinu půl milionu korun. Soud tuto částku nemohl z procesních důvodů přiznat a odkázal na občanskoprávní soud. Podnikatel se proti tomu odvolal.