Toho obžaloba viní ze spáchání trestného činu padělání a pozměňování veřejné listiny a zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby.

Uvedených skutků se měl Vrba, jak zaznělo u včerejšího hlavního líčení, dopustit v listopadu 2009 a v únoru roku 2010, a to v souvislosti s prodejem pozemků v lokalitě průmyslové zóny. Tím se ledečské zastupitelstvo zabývalo  i 14. září 2009 a pozemky prodalo třem zájemcům.  Vrba pak měl později do usnesení dopsat ještě čtvrtého –  společnost Evos Hydro Ledeč nad Sázavou. S ní pak podepsal i kupní smlouvu na částku 1,2 milionu korun.

„Tvrzení, že jsem se dopustil uvedených trestných činů, odmítám. Neměl jsem úmysl kohokoliv poškodit, či mu způsobit újmu. Společnost Evos Hydro měla o pozemek na průmyslové zóně, kde měla i jiné svoje pozemky,  dlouhodobý a prokazatelný zájem. Ano, text jsem pozměnil. Zastupitelstvo ale prodej pozemků firmě Evos – Hydro odsouhlasilo," hájil se Vrba. Ten dodal, že o zájmu uvedené firmy rada města i zastupitelstvo věděly. „Nejméně dvacetkrát o tom jednala rada, čtyřicetkrát zastupitelstvo," prohlásil Vrba a uvedl, že byl starostou města od roku 2004 do roku 2010, zastupitelem pak třiadvacet let. „Nikdy jsem se žádného trestného činu nedopustil a nikdy jsem nebyl trestán. Pro činy, pro které tu jsem, mi chybí motiv," zdůraznil Vrba.

Jednatel společnosti Evos Hydro Jaroslav Šemík soudu sdělil, že o pozemek v lokalitě průmyslové zóny písemně město požádal již v druhé polovině roku 2007. „V prosinci toho roku mi ale město oznámilo, že mi pozemek neprodá," uvedl Šemík a konstatoval, že pozemek společnost potřebovala pro vybudování příjezdové cesty ke svým pozemkům. „Chtěli  jsme tam pro naši firmu postavit garáže a sociální zázemí. Ke stavbě ale   nakonec  nedošlo, nepodařilo se nám totiž sehnat peníze," pokračoval Šemík.

Pozemky nabyvatel rychle prodal

K podpisu kupní smlouvy mezi Ledčí nad Sázavou a společností Evos Hydros došlo 22. února 2010. O několik dní později ale firma své pozemky, včetně části toho nově nabytého, prodala společnosti Desire invest, a to za devět milionů korun. Ta pak v průmyslové zóně postavila fotovoltaickou elektrárnu.

Předsedkyně senátu Hana Doubková nechala v soudní síni přehrát reportáž České televize. „Uvedl jste v ní, že kupní smlouva nebyla v zastupitelstvu projednána. Můžete se k tomu vyjádřit?" Svědek Šemík odpověděl, že o tom neměl povědomí. „Tu informaci mi řekl až redaktor České televize," podotkl Šemík.

Na nesrovnalosti v usnesení zastupitelstva týkajícího se prodeje pozemků v průmyslové zóně přišlo nové vedení města Ledče nad Sázavou. Starosta Petr Vaněk proto podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Včera se měl hlavního líčení zúčastnit jako svědek, ale omluvil se.

U soudu vypovídali i další svědci – zaměstnanci ledečské radnice. Michal Ptáčník, správce počítačové sítě, například uvedl, že na webu města bylo zveřejněno usnesení o prodeji pozemku firmě Evos Hydro, ovšem v místních tištěných novinách již nikoliv. „Kdo to na webu změnil nevím a není možné to zjistit. Přístup k databázi mají všichni zaměstnanci," vysvětlil Ptáčník.

Okresní soud případ odročil na neurčito. Vyslechne další svědky.