Rozzuřený Vietnamec tam sekerou, nožem a paralyzérem napadl a zranil čtyři lidi. Muži hrozí obvinění z pokusu o vraždu či  pokusu o těžkou újmu na zdraví na více lidech.

„V souvislosti s tímto útokem jsme ošetřili celkem čtyři muže. Jeden měl lehčí zranění, ostatní středně těžká. Všichni byli ve stabilizovaném stavu a při vědomí převezeni do nemocnice v Havlíčkově Brodě," uvedla ředitelka krajské záchranné služby Vladislava Filová. Specifikovat zranění přesněji nechtěla.

Případ si převzali kriminalisté z krajského ředitelství. Policie včera nechtěla k případu zveřejnit žádné informace. Krajská policejní mluvčí Dana Čírtková pouze potvrdila, že vyšetřují zvlášť závažný zločin, který se měl stát o víkendu v Chotěboři. „Více informací sdělíme v úterý," konstatovala.

Podezřelým útočníkem je Vietnamec, který pracuje jako kuchař v nedaleké čínské restauraci. Vše začalo poté, co se útočník dostal do konfliktu se svými krajany.

Spor o placení

Údajně se mezi sebou pohádali kvůli zaplacení útraty. Útočník chtěl útratu zaplatit, ale když se dozvěděl, že to za něj udělal někdo jiný, rozzuřilo ho to natolik, že v podniku začal házet půllitry. Když ho dva z hostů napomenuli, odešel pryč. Jenže asi za dvacet minut se vrátil. Tentokrát se sekerou, nožem, paralyzérem a pepřovým sprejem.

Když si všiml jednoho z hostů, který ho předtím napomínal, vytasil na něj sekeru. Rozmáchl se a chtěl mu zasadit ránu. „Byla jsem tou dobou za barem a zcela jasně jsem viděla, jak mu tou sekerou mířil rovnou na hlavu. Bylo to strašné a hlavně nečekané," popsala běsnění útočníka provozní a barmanka v jedné osobě.

Muži se podařilo útok vykrýt jen za cenu rozseknuté dlaně. Další máchnutí sekerou šlo naštěstí vedle. Jeho kamarád musel čelit útoku paralyzérem. Podle barmanky byl zasažen asi pětkrát.

Barman, který v podniku vypomáhá, neváhal a proti Vietnamci se rozběhl se židlí v ruce. „Uslyšel jsem, jak někdo zařval, že má sekeru. Vyběhl jsem zpoza baru, popadl židli a tlačil jsem ho s ní před sebou," popsal incident barman. Podle barmanky tím hostům zachránil život.

Sekera v ten okamžik vypadla útočníkovi na zem. Nato agresor vyběhl z podniku, kde se u vchodu potkal s čekajícím kumpánem. Druhý muž se ale útoku neúčastnil. Oba pak vyběhli na ulici.

Hosté z baru je pronásledovali a muže, který čekal u dveří, chytli. Sekerový útočník se vrátil, na dva muže vytáhl nůž, pobodal je a pořezal. Pak utekl zpátky do čínské restaurace, kde se zabarikádoval. Dopaden byl zásahovou jednotkou z Brna. Podle provozní byl útočník v baru častým hostem. Jednou se popral, ale jinak s ním nebyly žádné problémy.

Muž byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu, z trestných činů opakovaného těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu, ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a z trestného činu výtržnictví. V případě prokázání viny hrozí muži trest odnětí svobodyv trvání dvanácti až dvaceti let. Vyšetřovatel podal státnímu zástupci podnět na vzetí útočníka do vazby.