Podobně podivný incident nikdo z místních nepamatuje. Odehrálo se to na břehu řeky Sázavy na Havlíčkobrodsku loni v dubnu při chytání ryb. Zkušený pětasedmdesátiletý rybář Pavel Koníček se tehdy stal obětí nevybíravého napadení ze strany o šestadvacet let mladšího kolegy Stanislava Nováka. Podle Koníčka nešlo o žádnou banální strkanici, ale o tvrdý a zákeřný fyzický atak ve chvíli, kdy mu na jeho prutech zabraly ryby.

„Z ničeho nic ke mě zezadu přišel a úmyslně mě hodil do vody. Letěl jsem, jako kdybych se odrazil ze skokanských bloků. Tehdy bylo pět pod nulou, voda měla sedm stupňů a řeka byla v tom místě hluboká skoro tři metry. Přitom na mě řval, že mě zabije. Jsem přesvědčený, že to chtěl skutečně udělat. Musel přece tušit, že se mi za těchto okolností nemusí podařit z vody vylézt, navíc v místě, kde byl strmý břeh s rákosím,“ popsal incident Pavel Koníček.

Kriminalisté nakonec Nováka obvinili z pokusu o ublížení na zdraví, nebezpečného vyhrožování a výtržnictví. Soudem v Havlíčkově Brodě byl formou trestního příkazu odsouzen k osmiměsíčnímu vězení s podmínkou na jeden rok. Rozsudek je pravomocný, protože Novák rozhodnutí o vině i trestu přijal a neodvolal se. Případ se tak nemusel projednávat ve veřejném hlavním líčení.

Svobodná škola Chotěboř pořádá schůzky pro veřejnost.
Svobodná škola Chotěboř pořádá schůzky pro veřejnost

Událost se stala 24. dubna kolem třetí hodiny odpoledne. Novák tehdy chytal ryby na místě kousek od Koníčka. „Začal mi nadávat, dokonce si zapnul kameru. Podle mne dopředu věděl, co bude, a chtěl si to nahrát. Navíc byl nalitej a pustil se do mě, že prej chytám malé ryby a kdesi cosi,“ popsal Deníku svůj nemilý zážitek Pavel Koníček, který incident vnímal jako boj o holý život.

„Už jen dostat se ke břehu byl značný problém, protože jsem měl oblečení úplně nasáklé vodou. Když se mi podařilo dostat ke břehu, začal mi bránit vylézt z vody. Jednu chvíli mě dokonce škrtil. Pořád řval, že mě utopí,“ vylíčil Koníček. Je přesvědčený, že nebýt toho, že po celý život aktivně sportoval, a i přes svůj vyšší věk byl díky tomu v dobré kondici, na břeh by se živí nedostal.

„Byl to doslova boj o život. Padly nějaké pěsti, při jedné z nich měl trefil do obličeje a ochrnulo mi víčko. Navíc mi zkolabovala jedna plíce. Nakonec se mi podařilo se uvolnit a v jednu chvíli vylézt na břeh. Obával jsem se dalšího napadení, ale když se mi podařilo dostat se z vodou nasáklé bundy, tak jsem věděl, že si nic dalšího nedovolí,“ popsal Pavel Koníček.

Co přesně bylo motivem tak nenávistného útoku, není zcela zřejmé. Novák totiž událost popsal úplně odlišně. „To, co tvrdí, je jeho verze. Já jsem mu chtěl pomoct, protože jsem ho viděl, jak se plácá ve vodě, když se snažil z řeky dostat rybu. Zabraly mu totiž dva pruty najednou a začal zmatkovat. Podával jsem mu ruku, a on na mě začal řvát. Nevím, proč mu přeskočilo, kdybych mu nepomohl, tak by se tam utopil,“ tvrdil tehdy Deníku Stanislav Novák.

Ilustrační foto.
Řidič během kontroly nadýchal přes jednu promile

Problém je v tom, že konflikt neviděli žádní svědci. Kamera údajně také nic nezachytila. Přivolaní policisté naměřili Novákovi přes jedno promile alkoholu v dechu. Nakonec ho odvezli k výslechu na policejní služebnu.

Pavel Koníček byl po nedobrovolné koupeli zcela promočený a špinavý od bahna. Od té doby má přetrvávající zdravotní problémy. Novák mu měl navíc způsobit škodu na rybářském vybavení. Část z toho Novák uhradil. S dalšími nároky odkázal soud Koníčka do občanskoprávního řízení. „Do té doby jsem netušil, že je to takový gauner. Dodnes vůbec nechápu, proč to udělal,“ podotkl s odstupem času Koníček.