Tím podle soudu stát okradl na dani o 1,2 milionu korun. Jeho třiadvacetiletý syn Tung Anh Nguyen dostal trest na tři roky podmíněně, odložený na maximální zkušební dobu pěti let.

Soud navíc rozhodl, že zabavený tabák propadne státu. Ostatní zabavené věci musí policie vrátit. Rozsudek zatím není pravomocný. Obě strany si ponechaly lhůtu na případné odvolání.

Otec a syn byli odhaleni loni 10. srpna večer při běžné silniční kontrole v Záborné na Jihlavsku. Syn podle státního zástupce Jana Kadlece dělal předvoj otci, který jel za ním v dodávce, kde měl krabice s kontrabandem. Syn řídil osobní vůz Mercedes, které v Záborné kontrolovala policejní hlídka z Polné. „Kontrola byla v pořádku a řidič odjel. Vzápětí si ale hlídka všimla podezřelé dodávky, jíž nesvítila světla.

Když se ji snažili zastavit a zkontrolovat, vjel jim do cesty řidič v mercedesu a zablokoval jim cestu," popsal žalobce Kadlec.

Tvrdil, že má na autě poruchu

Řidič mercedesu, Thung Anh Nguyen hlídce tvrdil, že má na autě poruchu a nemůže auto nastartovat. Dodávka mezi tím odjela.

Policistům se ale nakonec podařilo dodávku najít odstavenou v Záborné. Řidič v autě ale nebyl. Hlídka si všimla pootevřených zadních dveří dodávky.

Uvnitř byly velké papírové krabice. Na pomoc přivolali posily. Psovod nakonec řidiče dodávky Toana Nguyena Khacu vypátral, jak se skrývá pod mercedesem svého syna.

Kriminalisté v dodávce našli šest velkých papírových krabic, kde bylo 720 kilogramů sušiny řezaného tabáku, dvacet tisíc sáčků, které sloužily jako obaly na tabák po 150 gramech, sto dvousetlitrových igelitových pytlů, devět mobilních telefonů, tři sta tisíc korun a zhruba tři a půl tisíce eur.

Kriminalisté oba muže obvinili ze zločinu krácení daně. Starší z nich nakonec skončil ve vazbě. Podle policie šlo v loňském roce o jeden z největších případů svého druhu, který se jim podařilo odhalit.

Otec i syn u včerejšího hlavního líčení odmítli vypovídat. Do policejního protokolu uvedli, že s tabákem nemají nic společného.

Starší z obviněných Khac řekl, že si dodávku půjčil v půjčovně v Brně a vozil ním nějaké zboží. Krabice do dodávky podle něj dal někdo jiný a on je měl pouze odvézt do Brna. Syn prý neměl tušení, co v krabicích je. Otec mu před cestou do Záborné předal pouze dvě krabice s obaly na tabák.

Obhájci se snažili soud přesvědčit, že starší z obžalovaných nebyl při řízení dodávky přistižen, a mohl ji řídit někdo jiný. Syn si zase pouze dal schůzku s otcem, a na tom není nic nezákonného. Této obhajobě ale soudu neuvěřil a považoval ji za účelovou.

„Vzájemná součinnost mezi oběma obžalovanými je evidentní. Dokazují to i vzájemná telefonická volání," konstatoval soudce Zdeněk Chalupa. U soudu zazněl i závěr znaleckého posudku, který konstatoval, že mercedes, kterým mladší z obžalovaných zablokoval cestu policistům, žádnou poruchu neměl.

Thoan Nguyen Khacu byl za podobnou trestnou činnost už dvakrát odsouzen. V roce 2013 převážel v autě nekolkované cigarety a loni v březnu byl odsouzen k podmínce za pašování sto kilogramů tabáku. Podmínka mu měla vypršet až letos na podzim. K čtyřletému trestu mu tak nejspíš ještě přibude dalších šest měsíců. Syn je dosud bezúhonný. Kromě toho, že podniká, tak ještě studuje Vysokou školu ekonomickou v Praze.