Jeho nejzávažnějším prohřeškem byl bezpochyby obchod s pervitinem. Knob, kterého do soudní síně přivedla v poutech vězeňská eskorta, podle státního zastupitelství prodal, nebo dal minimálně třem narkomanům více než sto gramů pervitinu v hodnotě několika desítek tisíc korun.

Předseda senátu, Jan Doležal, mu pak k trestu přičetl i krádež sedmi tisíc korun, poškozování cizí věci, kdy měl Knob se žárlivosti propíchat gumy u auta bývalému příteli své partnerky a řízení auta přes soudní zákaz.

Obžalovaný, který se svojí kriminální činností začal už jako mladistvý takřka před dvaceti lety, však vinu v případu, který již Deník před nedávnem sledoval, jednoznačně odmítl.  „Nikomu jsem žádné drogy neprodával a ani žádné peníze jsem neukradl,“ hájil se před soudem Knob, který již má za sebou bohatou kriminální minulost. Před lety již byl totiž postupně odsouzen za prodej drog, kuplířství, vydírání nebo loupež.

Nejprve zadarmo, pak za peníze

Odsouzenému při procesu nejvíce přitížily výpovědi tří svědků, kteří byli ještě nedávno jeho klienty.

„Nejdříve mi dával pervitin zadarmo, pak jsem si ho už kupovala,“ uvedla například svědkyně Šárka Němcová, která má za sebou podle vlastních slov úspěšnou protidrogovou léčbu. Její včerejší výpověď v soudní síni byla možná až překvapivě otevřená.

„Nejdříve jsem šňupala dvakrát až třikrát týdně, pak už jsem dávku potřebovala obden nebo každý den. Cítila jsem, že se moje závislost stupňuje, ale nepřipouštěla jsem si to,“ přiznala před soudem mladá žena.

A právě z jejího bytu měl v nestřeženém okamžiku Martin Knob, který je sám příležitostným uživatelem pervitinu, ukrást sedm tisíc korun. „Vůbec nic o tom nevím,“ dušoval se před soudem obžalovaný. Ten podle znaleckého posudku netrpí žádnou duševní chorobou, mohl se ovládat a svého jednání si byl vědom.  Knob před soudem tvrdil, že jeho obchody údajně monitorovali i kriminalisté, kteří tak prý mapovali drogovou situaci na Vysočině.  Požadavek na jejich předvolání však senát v úterý zamítl.

„Pro skutkovou podstatu jeho činnosti byly důkazy obžaloby dostačující,“ konstatoval po několikaminutové poradě s kolegy soudce Doležal.

Obžalovaný se okamžitě odvolal

Knob, který se do policejních pout dostal shodou okolností těsně před tím, než měl se svojí přítelkyní odjet do Španělka, tak byl za obchod s drogami a krádež odsouzen na tři a půl roku za mřížemi.

Uznání viny za propíchání penumatik a řízení přes soudní zákaz ohodnotil senát dalším rokem pobytu ve vězení navíc.  

Obžalovaný se ihned na místě proti rozsudku odvolal, asistentka státního zástupce Jana Cihlářová si pak ponechala zákonnou lhůtu na rozmyšlenou.