Před Okresním soudem v Havlíčkově Brodě skončili v úterý dva jednadvacetiletí Rumuni. Ti letos v červnu přepadli ve městě o šest let staršího muže a ukradli mu peněženku.

Paul Delenau (na snímku vpravo) a Ionut Alexandru Ghica za to dostali trest na tři roky s podmínkou na pět let a vyhoštění ze země na dobu neurčitou. Soud zároveň oba propustil z vazby a nařídil jim, aby během několika desítek hodin neprodleně opustili republiku. V opačném případě by jim znovu hrozilo zadržení a obvinění z přečinu maření výkonu soudního rozhodnutí. „Oba obžalovaní se dopustili jednoho z nejzávažnějších zločinů v této zemi s trestní sazbou od dvou do deseti let, proto nepřipadalo v úvahu uložení jiného trestu vyhoštění než na dobu neurčitou,“ konstatovala havlíčkobrodská soudkyně Hana Doubková.

Rozsudek je pravomocný. Státní zástupkyně i obžalovaní se vzdali práva na odvolání, přestože jejich obhájci považovali trest vyhoštění za příliš přísný.

Přepadení se odehrálo kolem třetí hodiny ráno 11. června blízko parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě, když se všichni aktéři vraceli z místních barů. Oba cizinci si svou oběť vyhlédli, když ji nejprve požádali o cigaretu. Poškozený je odmítl s tím, že žádné cigarety nemá. „Tušil jsem, že se může něco stát,“ svěřil se u soudu s pocity poškozený Ján J., který pochází ze Slovenska.

Rumuni sledovali Slováka až do ulice Žižkova, kde ho Ionut A. Ghica napadl. Chytil ho do kravaty a strhl na zem, Paul Delenau mu klekl levým kolenem na krk. Ghica poškozenému sebral peněženku s malou finanční částkou, doklady a platební kartou. Pak oba z místa utekli na ubytovnu.

Přepadený si z incidentu odnesl ještě modřiny. Když přítelkyni doma řekl, co se stalo, zavolala na tísňovou linku policie. Kriminalistům se nakonec podařilo oba lupiče dopadnout a poslat do vazby. „Je mi líto, co se stalo. Udělal jsem největší chybu ve svém životě. K činu se přiznávám a přijmu za to trest,“ kál se u soudu Ionut A. Ghica, který svou výpověď skoro celou proplakal. „Do Česka jsem přišel především pracovat, protože mám v Rumunsku osm bratrů a nemocnou matku a chtěl jsem jim pomoci. Neměl jsem v úmyslu někoho okrást, stalo se to pod vlivem okolností. Dosud jsem neměl nikde problémy se zákonem,“ líčil soudu obžalovaný Ghica.

K činu se přiznal i Paul Delenau, který ale úplně bez poskvrny není, protože byl v Německu odsouzen za krádeže, a i tam má zákaz pobytu. Oba obžalovaní se poškozenému v soudní síni omluvili přímo do očí. Ten omluvu přijal. U soudu ještě poškozený řekl, že se asi měsíc po incidentu z města odstěhoval. „I s přítelkyní jsme se odstěhovali do Kralup nad Vltavou. V Havlíčkově Brodě se mi od toho přepadení všechno hnusilo a necítili jsme se zde bezpečně,“ svěřil se přepadený Slovák.

Zajímavostí úterního hlavního líčení bylo, že se vedlo v několika jazycích. Kromě češtiny a rumunštiny
to byla ještě slovenština.