Okresní soud v Jihlavě v pondělí poslal na pět a půl roku do vězení s ostrahou čtyřiapadesátiletého Bohumíra Šlapala z Jihlavy za pohlavní zneužití a svádění k pohlavnímu styku čtyř nezletilých chlapců. Soud mu nařídil ústavní léčbu. Zproštěn byl obžaloby za zločin znásilnění. Za to mu hrozilo až deset let vězení. Rozsudek zatím není pravomocný. Šlapal se proti verdiktu ihned odvolal. Státní zástupkyně si nechala čas na rozmyšlenou. „Můj klient upozorňuje na rozpory ve výpovědích poškozených," shrnul důvody odvolání obhájce Jaroslav Homolka.

Podle znalců Bohumír Šlapal trpí sexuální deviací, zvanou efebofilie. Takový člověk je sexuálně orientovaných na dospívající chlapce od třinácti let.

Bohumír Šlapal byl za pohlavní zneužívání odsouzen už před dvěma lety. Tehdy dostal tři roky. Trest si stále odpykává ve věznici v Plzni. V pondělí mu soudkyně Dagmar Trnková Koutníková přidala ještě dva a půl roku za zneužití čtrnáctiletého chlapce. Protože to měl spáchat ještě předtím, než zneužil tři chlapce, uložil mu soud souhrnný trest za oba skutky.

Na rozsudek se přišla podívat i matka Bohumíra Šlapala. „Je to strašné. Lidi se mě na syna pořád ptají, že je to hodný člověk. Moc jim toho říct nemůžu, protože jsme spolu nebydleli," řekla matka. Rozsudek komentovat nechtěla.

Šlapal vždy všechna obvinění popřel, a tvrdil, že jde o komplot proti němu. „Podle shromážděných důkazů o žádný komplot nešlo, protože poškození sami nikdy nic na policii neohlásili a dodnes neví, jak se na to přišlo. Proto tuto obhajobu považuji za účelovou," vysvětlila soudkyně. Naopak uvěřila jednomu ze zneužitých chlapců, který potvrdil, že měl se Šlapalem sex v jeho bytě. Za to mu deviant slíbil peníze na kredit do telefonu, sladkosti i oblečení. Podle soudu Šlapal dobře věděl, z jaké sociální vrstvy chlapec pochází, a zneužil toho. Znalec pak výpověď nezletilého zhodnotil jako věrohodnou.

Soudkyně kromě trestu rozhodla, že se Šlapal musí podrobit ústavnímu sexuologickému léčení. „Obžalovaný nemá na svou sexualitu žádný náhled a nepřipouští si, že by mohl trpět deviací. Proto je pro společnost nebezpečný," vysvětlila soudkyně Dagmar Trnková Koutníková.

Šlapalovi ale hrozil mnohem vyšší trest, protože kromě pohlavního zneužívání a svádění k pohlavnímu styku byl obžalován ze znásilnění. Šestnáctiletý chlapec policii řekl, že ho Šlapal zamkl ve svém bytě a přivázal k posteli. Pak na něm měl rozstříhat oblečení a přinutit ho k sexuálnímu styku. Jenže podle znalce je tento mladík kvůli svému nízkému intelektu na hranici mentální retardace nevěrohodný. Případem se ještě bude zabývat krajský soud.