Takové informace prezentuje na facebooku stránka s názvem Brněnské roztahovačky. Ta vznikla po vzoru podobné stránky z Prahy. Za úkol mají shromažďovat jména a intimní fotky dívek spolu s hanlivými informacemi o jejich sexuálním životě.
Poškozené ženy z případu, kterého si jako první všiml britský deník Daily Mail, už na autory stránek podaly jedenáct trestních oznámení. „Jedno přišlo i ze Znojemska," potvrdila policejní mluvčí Petra Vedrová. Její kolegové se v následujících dnech začnou případem zabývat.
Prozatím jednání autorů, které spadá do odvětví kyberkriminality a nazývá se trolling, vyšetřují jako přestupky. „Sledujeme i jihomoravskou odnož tohoto fenoménu. Pachatelé jsou ale velmi těžko vysledovatelní," řekla Deníku Rovnost mluvčí policejního prezidia Petra Strašilová.
Podle ní policistům práci znesnadňuje zejména fakt, že většina poškozených dívek fotografie vyvěsila veřejně. Proto v podobných případech radí takové fotky na sociální sítě vůbec nepřidávat. „Kdokoli tak dostal šanci je převzít. Kvůli velkému množství případů však ani nelze vyloučit, že je na stránku umístil někdo z jejich známých," podotkla mluvčí.
Se vznikem hanlivých stránek nesouhlasí ani většina diskutujících. Patnáct z nich dokonce podalo policejnímu prezidiu hlášení prostřednictvím online formuláře internetové kriminality.
Policisté, kteří se touto problematikou zabývají, už zároveň podnikli potřebné kroky a hlavní stránky smazali. Oslovili kvůli tomu správce Facebooku v USA.
I přesto stále vznikají další odnože hanlivých stránek. Ta brněnská má za necelý týden od svého vzniku už přes dva tisíce příznivců a její autoři vyzývají k posílání dalších intimních fotek. „Pokud znáte nějaké provařené holky z Brna a okolí, nezapomeňte poslat jejich fotky," nabádají. Pro srovnání, pražská stránka dosáhla bezmála deseti tisíc příznivců. Věkový průměr fanoušků se většinou pohybuje mezi osmnácti a čtyřiadvaceti lety.
Podle některých z nich si veřejný pranýř dívky ve většině případů zaslouží. „Zvlášť v případě, kdy se takovými fotkami veřejně chlubily. Hlavní účel je upozornit, co jsou ty holky vlastně zač. Pokud fotky ale třeba poslaly svému příteli, který je na Facebook umístil, tak je to špatně," uvažoval jeden z brněnských fanoušků stránky, který si nepřál uvést jméno. Redakce ho však zná.
S jeho názorem se ztotožnil také brněnský psycholog Jiří Brančík. „Je to dobrá lekce pro současnou mládež. A zároveň zkušenost, i když draze zaplacená. Ty dívky jsou oběti vlastní nerozvážnosti. Cokoli dáte na internet, přestane být vaším majetkem. Je to stejné, jako když se malé dítě spálí. Měly by zodpovídat za své činy a zamyslet se, co mohou udělat, aby takovým případům předešly," prohlásil Brančík.