Dvojice podle policie kradla od loňského podzimu. Dopadena byla nedaleko Malčína u Světlé nad Sázavou přímo při třinácté krádeži.

Podle informací Deníku má mít jeden z obviněných na svědomí i vloupání do rodinného domu v Havlíčkově Brodě, jehož majitelé byli na začátku února sraženi autem na přechodu pro chodce v brodské Humpolecké ulici.

Šestasedmdesátiletý muž zraněním podlehl při převozu do nemocnice. Jeho třiasedmdesátiletá manželka střet přežila, ale na několik týdnů skončila v brněnské nemocnici. K tragické události došlo krátce před sedmou hodinou ráno. Dodávku Peugeot Boxer tehdy řídil pětatřicetiletý muž. Jel směrem z centra města na Humpolec.

O devět dní později, kdy byl dům manželů prázdný a přeživší žena tou dobou ještě ležela v nemocnici, se dovnitř vloupali tehdy ještě neznámí zloději.

„Pachatel vylomil zámek vstupních dveří a z domu si odnesl asi šestnáct tisíc korun a další věci," potvrdila před časem vloupání jihlavská policejní mluvčí Monika Pátková.

Podle informací Deníku byl z činu obviněn v minulosti již soudně trestaný Miroslav Zeman. Ten údajně odmítl na policii k obvinění vypovídat. U soudu, který rozhodoval o jeho vzetí do vazby, ale podle informací Deníku podíl na vloupání do domu sražené dvojice odmítl. Ke všemu ostatnímu se přiznal. Kriminalisté k případu nezveřejnili podrobnosti, proto není jasné, zda mají proti muži konkrétní důkazy, že se do domu skutečně vloupal on.

Druhý obviněný, Pavel Císař, se ke krádežím, z nichž je obviněný, přiznal. Také on byl v minulosti soudně trestán. Oba muži nakonec skončili ve vazbě. Okresní soud v Havlíčkově Brodě o uvalení vazby rozhodl 19. května. Proti rozhodnutí soudu si ani jeden z obviněných nepodal stížnost.

Dvojici zlodějů se podařilo dopadnout policistům ze Světlé nad Sázavou. „Při kontrole garáže u chalupy měli policisté podezření na násilné vniknutí. Garáž měla poškozené okno a vrata, na pozemku před ní byly nashromážděné věci," popsala Kroutilová.

Před garáží podle ní bylo vyskládáno nářadí, sekačka, vysavač listí, drtič větví a v otevřených vratech garáže byla štípačka a ponorné čerpadlo. „Policisté zakročili a zadrželi dva muže ve věku sedmapadesát a jednačtyřicet let," informovala tehdy Kroutilová.

Kriminalisté zjistili, že při některých vloupáních měli oba muži ještě jednoho komplice. Jde o jeden a čtyřiceti letého muže z Havlíčkobrodska. Ten je nakonec stíhaný na svobodě. Všichni tři muži byli obviněni ze spáchání pokračujících přečinů krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci.

Kriminalistům se dosud nepodařilo najít zloděje, kteří vykradli dům sběratele obrazů Martina Tachovského z Havlíčkova Brodu. Tachovský před více než dvěma lety přišel kvůli zlodějům o sbírku za šest set tisíc korun. Také Tachovského tehdy ve městě srazilo auto. Zatímco byl ve vážném stavu v nemocnici, vloupali se mu do domu neznámí zloději.

„Rychlost, s jakou se dozvěděli, že jsem v nemocnici, je pro mne dodnes zarážející. Někdo jim to musel říct. Také museli vědět, že v domě nikdo jiný nebude. Na vše měli dost času. Navíc, aby celou sbírku odvezli, museli na to mít větší auto," řekl před časem Deníku Martin Tachovský.