Pes měl prokázaný původ a jeho majiteli Filipu Kasalovi skonal rychlou smrtí brzy po- té, co nepozorovaně pozřel otrávené maso. Na dvůr rodinného domu jedovatou návnadu dokázal vrhnout dosud neznámý pachatel až přes dva vysoké ploty. „Celá naše rodina tří generací se neubránila slzám a krajnímu rozhořčení. Zaplatili jsme nikoli levnou pitvu, abychom věděli, čím byl Deny otráven. MVDr. Ladislav Zámek, vedoucí Akreditované zkušební laboratoře a ředitel Státního veterinárního ústavu v Jihlavě, nám zaslal pitevní protokol s výsledky chemického vyšetření metodou kapalinové chromatografie. Náš pes byl intoxikován antikoagulačními rodentisidy," řekl Deníku nešťastný chovatel.

Znamená to, že travič do masa vmíchal Kumatox, Larinat a Norat (dříve Talon), vše jsou prudké jedy k rychlému hubení hryzců, potkanů a krys.

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je psí rasa stará více než 4000 let. První písemná zmínka o tomto plemeni je z roku 1121 před našim letopočtem. Zmiňuje se o něm také Aristoteles, do Evropy zvíře přivezli z Tibetu Alexandr Veliký a světoznámý cestovatel Marco Polo. Ve své domovině se dnes vrací do tibetských klášterů.

Ivo Havlík