V úterý 27. září o tom rozhodl odvolací soud v Pardubicích, když v neveřejném zasedání vrátil kauzu zpět do Havlíčkova Brodu. „Odvolací soud navrhuje doplnit dokazování, případně rozhodnout o změně právní kvalifikace. Nemuselo by se jednat o trestný čin mučení, ale zneužití pravomoci úřední osoby. Navíc každý z obžalovaných by podle odvolacího soudu měl mít jinou trestní či kázeňskou odpovědnost,“ informovala mluvčí havlíčkobrodského soudu Jana Panská.

Pro obžalované to znamená nepříjemnost v tom, že u trestného činu zneužití pravomoci je vyšší trestní sazba od tří do deseti let.

Pět mužů a dvě ženy soud v Havlíčkově Brodě zprostil viny letos v červnu. Podle předsedkyně senátu Kateřiny Kerbrové se skutek vůbec nestal.

Poškozenou je bývalá odsouzená Alice V. Ta dozorce obvinila z toho, že ji na několik hodin neoprávněně připoutali, což jí působilo velkou bolest a ponížení.

„Bolely mě ruce i nohy. Byla jsem připoutána tak, že jsem měla pokrčené nohy a visela za ruce. Nemohla jsem se postavit. Z toho jsem se pomočila. Psychické problémy mám dodnes,“ řekla Alice V. u soudu kam přišla až na čtvrtý pokus, a ještě za asistence policie.

Podle dozorců se Alice V. chovala agresivně a musela být odvedena ze školy poté, co tam ztropila výtržnost a hysterickou scénu. Agresivně se měla chovat i po cestě na celu.

Obhájci se po celou dobu procesu snažili Alici V. označit nálepkou – nevěrohodná. Její chování bylo podle obhájců hnáno pomstou. O něco podobného se Alice V. pokusila i v jiné věznici. I tam obvinila dozorce, že se k ní chovají špatně, ale nic se neprokázalo.

Jeden z obhájců Libor Pikna k novému pojednávání uvedl: „Soud v Havlíčkově Brodě musí mimo jiné lépe odůvodnit, zda bylo připoutání odsouzené důvodné či nikoli.“ Svědci z řad vedení věznice před soudem už jednou řekli, že připoutání bylo oprávněné a plně v kompetenci dozorců.

Z názoru odvolacího soudu, který navrhuje věc řešit jako zneužití pravomoci, je patrné, že ani on se nedomnívá, že by dozorci měli odsouzenou mučit či ji jinak nelidsky týrat.

Kdy bude soud v Havlíčkově Brodě pokračovat druhým kolem, není zatím jasné. Podle mluvčí havlíčkobrodského soudu Jany Panské by se tak mohlo stát do konce roku.