Zloději jsou tak drzí, že se do domů vloupávají v noci, právě když jejich majitelé spí. Od začátku května se v „Hliníkově městě" staly hned čtyři případy. „Jejich společným znakem je skutečnost, že se pachatel nebo pachatelé do domů vloupávají ve večerních hodinách a neodradí je ani fakt, že jsou jejich obyvatelé doma," potvrdila pelhřimovská policejní mluvčí Monika Pátková.

Většina lidí v Humpolci je z takového jednání v šoku. Obyvatelé oslovení Deníkem se shodně ptají: „Kde se máme cítit bezpečně, když ne doma?" „Máme nedaleko Humpolce chatu, na které jsme většinou jen přes víkend, takže se vloupání bojím. Také už se nám to stalo. Nechápu oprsklost zlodějů, že dokážou vykrást dům, i když je majitel doma. Zavřel bych je, až zčernají," neskrýval rozhořčení chatař František Jelínek.

Další žena poukázala na fakt, že by možná pomohla všímavost sousedů. Ne nadarmo se totiž říká, že nejlepším alarmem je soused. „Sama mám rodinný domek, ale nedokážu si představit, že by někdo vlezl sklepním okénkem, zatímco já spím. Je to hrozné. Doufám, že policisté zloděje chytnou, aby se to už neopakovalo. U Kaštanu je spousta rodinných domků, spíš tedy řadovek, tak doufejme, že si někdo ze sousedů pachatele všiml, a pomůže tak tyto zločiny objasnit," dodala žena, která si však nepřála zveřejnit své jméno, právě z možného důvodu vykradení svého domu.

Vyšplhal na balkon

První dva případy se staly ve čtvrtek 2. května. Nenechavec si vyhlédl rodinný dům v ulici U Kaštanu. Mezi 20.30 až 21.30 hodinou přelezl plot a vnikl na zahradu. Poté rozbil skleněnou výplň dveří, které vedou ze zahrady do domu, a vypáčil okno umístěné vedle dveří.

„Oknem vnikl do domu, ale narazil na další zamčené dveře. Proto vyšel zpět na zahradu a vyšplhal na balkon. Skleněnou výplní balkonových dveří prohodil cihlu, která zasáhla a poškodila i televizor v obývacím pokoji," popsala postup zloděje Monika Pátková.

Povedený zlodějíček, který si dal s vloupáním evidentně velkou práci, nakonec odešel bez „úlovku". Ovšem majitelům způsobil poškozením zařízení škodu, která přesáhla   24 tisíc korun.

Neváhal a rozřízl síť proti hmyzu

Zřejmě proto, že zloděj v prvním domě neobstál, vydal se dál do Svépomocné ulice. Na okně vedoucím do prádelny rozřízl síť proti hmyzu, pootevřené okno vysadil a vnikl do domu. „Odsud odcizil finanční hotovost a zlatý šperk. Majitelům způsobil škodu nejméně za tři tisíce korun," dodala policejní mluvčí.
Další dva případy se staly o den později, tedy 3. května. Rovněž v Krátké a pak v Arbesově ulici.

V prvním případě se do „soukromí„ majitelů dostal tím, že vypáčil okno vedoucí do sklepa. Následně prošel do obytných prostor domu, které prohledal a ukradl dvě peněženky s penězi, šperky a kosmetiku. V Arbesově ulici prohledal dřevěnou kůlnu a poté se přes okno do prádelny dostal do domu, kde ho vyrušil majitel. Zloděj, který je zatím stále neznámý, z místa utekl a majiteli nezpůsobil žádnou škodu.

„Upozorňujeme obyvatele Humpolce a okolí na tyto případy a také na skutečnost, že k uvedené trestné činnosti může docházet i nadále," řekl Tomáš Bezděk, vedoucí obvodního oddělení v Humpolci a následně pokračoval: „Občanům doporučujeme věnovat pozornost dění kolem svých domů a také dodržovat základní preventivní opatření," uzavřel Tomáš Bezděk. Loni policisté na Pelhřimovsku šetřili dvacet případů vloupání do rodinných domů. Přičemž letos od ledna do konce března prošetřovali už šest případů.

Jak se vloupání do domu bránit
• Majitelům a uživatelům rodinných domů ale i bytů, které se nacházejí v přízemí nebo nižších patrech, doporučujeme, aby v době své nepřítomnosti nebo spánku uzavírali a měli řádně zajištěná všechna okna a to včetně oken místností koupelny, toalety a spíže.
• Obyvatelé rodinných domů by neměli zapomínat ani na okna ve sklepních a půdních prostorách. Je důležité mít vždy na paměti, že přivřené okno nebo okno otevřené v poloze ventilace může použít k vniknutí do domu a krádeži zloděj.
• Dále je nutné při každém opuštění domu nebo bytu uzamknout dveře. To platí i pro vchodové dveře, které nemají z venkovní strany kliku.
• Doporučujeme také nemít v blízkosti domu volně odložené předměty, které by mohl pachatel použít k páčení nebo jinému násilnému vniknutí do objektu, nebo například žebřík.
• Není vhodné svému okolí bezdůvodně svěřovat své majetkové poměry.  Je důležité mít vždy na paměti, že přivřené okno nebo okno otevřené v poloze ventilace může použít k vniknutí do domu a krádeži zloděj.
• Není vhodné svému okolí bezdůvodně svěřovat své majetkové poměry. To platí i o informacích, které o sobě lidé sdělují na sociálních sítích. I fotografie zde uveřejněné mohou sloužit pachatelům k typování objektů. To je nutné vysvětlit i dětem žijícím v domácnosti.
Zdroj: Policie ČR

Alexandra Knapová, Michaela Blehová