Tresty od osmi let do devíti a půl roku vězení udělil v úterý českobudějovický soud třem cizincům za to, že pomocí sledovacích zařízení kopírovali platební karty. Do desítek bankomatů instalovali čtecí aparáty, které zjišťovaly data z platebních karet.

Díky tomu organizovaná skupina, jejíž součástí byli i tři obžalovaní cizinci, pak na různých místech v zahraničí vybrala v přepočtu zhruba sto třicet tisíc korun a pokoušela se získat i vyšší částky. Rozsudek není pravomocný, dva obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou a jeden se na místě hned odvolal.

Bulhar a Rumuni ve věku od jednatřiceti do jednačtyřiceti let instalovali čtecí zařízení na bankomaty v Jihočeském, Plzeňském a Jihomoravském kraji a na Vysočině loni v červenci. Přesunovali se osobním autem a žili v hotelích a penzionech, především v Jihočeském kraji.

Singapur, Mexiko, Brazílie, Macao…

Zatímco cizinci dávali čtecí zařízení do bankomatů v Česku, k pokusům o výběr docházelo třeba v Indonésii, Brazílii, Mexiku, Singapuru nebo Macau. „To je běžný postup těchto organizací. Většinou se skládají ze tří skupin. Jedna instaluje zařízení, druhá na zcela odlišném místě vyrábí pomocí dat padělané karty a třetí se pokouší zase v jiné lokalitě vybírat peníze," řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podle předsedy soudního senátu Michala Kubánka je zcela zřejmé, že cizinci museli předávat informace dál. „Sběrači dat jako oni jsou na nejnižší úrovni hierarchie celé skupiny," uvedl Kubánek. Dodal, že obžalovaní získaná data předávali osobě se jménem Angelkov. „Jeden z nich s ním přímo komunikoval, ale ten nechtěl k Angelkovovi nic říci," řekl Kubánek.

Na stopu skupiny přivedl jihočeské kriminalisty loni muž v Blatné na Strakonicku. Chtěl si z bankomatu vybrat peníze, vložil kartu do přístroje, ale nemohl ji dostat ven. Kartu tedy vytrhl násilím. V ruce mu však kromě karty zůstalo i čtecí zařízení, které tak nevědomky z bankomatu vytáhl.

„Instalace čtecího zařízení trvá jen pár vteřin a lidé si toho pak ani většinou nevšimnou," řekl Matzner. Podle něj by lidé při výběru peněz z bankomatu měli postupovat obezřetně. „Důležité je při zadávání kódu zakrýt klávesnici tak, aby čísla nemohla žádná kamera snímat," řekl.

Podle obhájkyně jednoho z obžalovaných Heleny Nutilové byl případ, který řešil českobudějovický soud, v několika aspektech neobvyklý. „Jednání byla poměrně dlouhá, protože vše řečené u soudu museli tlumočníci překládat do bulharského a rumunského jazyka. A věc byla náročná i po skutkové stránce," uvedla Nutilová.