Kontrolní měření v bytě v bytovém domě v ulici P. F. Ledvinky přítomnost jedovatého plynu potvrdilo.

Od 9. ledna zasahovali hasiči v Havlíčkově Brodě už u šesti případů otravy oxidem uhelnatým. Tři lidé na otravu zemřeli a jedenáct se jich přiotrávilo, uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Hasiči se o události dozvěděli v úterý po 22. hodině. „V době jejich příjezdu byly obě ženy ve věku 21 a 23 let před domem a stěžovaly si na nevolnost. Skončily v péči zdravotníků," uvedla mluvčí. Hasiči poté byt a společné prostory domu odvětrali. Ostatním nájemníkům doporučili také preventivně vyvětrat byty.

Předcházející případy otrav nebezpečným plynem se v Havlíčkově Brodě staly od 9. ledna do 13. března. V prvním případě se otrávila čtyřčlenná rodina. Dvanáctiletý chlapec poté v nemocnici zemřel. Příznaky otravy se projevily i u dvou zasahujících zdravotníků. Na následky otravy v bytě zemřela i jednašedesátiletá žena. Poslední případ s tragickým koncem se stal 8. února, kdy po otravě zemřel šestnáctiletý chlapec.

Další dvě události se staly 13. února a 13. března. V únoru se v koupelně domu v ulici Prokopa Holého otrávila jednadvacetiletá žena. O měsíc později se otrávili starší manželé a jejich osmiletý vnuk v Zahradní ulici. Všechny tyto osoby jsou v pořádku.

Všechny případy lehčích i těžších otrav oxidem uhličitým policie stále ještě vyšetřuje. „Okolnosti nasvědčují tomu, že příčinou otrav by mohly být vadné plynové spotřebiče, ale případy ještě nejsou uzavřeny," řekla policejní mluvčí Monika Pátková. Policie také zatím nezjistila, proč se otravy oxidem uhelnatým letos vyskytují na Vysočině pouze v Brodě.

Revize a alarm

Oxid uhelnatý unikající zřejmě z karmy je možná příčinou také zatím posledního případu, který se stal na Velikonoční pondělí ve Valašském Meziříčí. Šestiletý a desetiletý chlapec skončili v nemocnici, jejich stav je kritický.

Podle primáře oddělení ARO havlíčkobrodské nemocnice Pavla Longina má otrava v závislosti na množství a koncentraci vdechovaného oxidu uhelnatého a délce pobytu v zamořeném prostředí různé příznaky. Obvyklá je mírnější forma otravy projevující se nevolností, zvracením, bolestí hlavy, závratěmi, slabostí či psychickými příznaky. Při závažnějším stupni otravy může dojít k poruše vědomí. „Následky otrav mohou být i trvalého rázu, například trvalé poškození mozku," uvedl Longin.

Na veškerých plynových kotlích a karmách je nutné provádět pravidelné revize. Velmi dobrou prevencí je instalování detektoru oxidu uhelnatého, který v případě zvýšení koncentrace upozorní obyvatele bytu alarmem.

Jaroslav Buček (čtk)