„Smutné je, že zeď byla nedávno opravena. Na opravách se podílela přibyslavská římskokatolická farnost i město. Ceny šly do statisíců korun. Vandalové kromě zdi ještě postříkali vstupní mříž do přibyslavské štoly a poničili informační tabuli na přibyslavské naučné stezce. Město předalo celou věc policii," informoval v listopadu starosta Přibyslavi Martin Kamarád.

V současné době ale má radnice už jasno, kdo je autorem oněch malůvek, tedy aspoň části z nich. „Vandaly se podařilo vypátrat. Přiznali se sami, jedná se o žáky přibyslavské základní školy. Škoda způsobená na farní zdi, kterou nechalo město i farnost nedávno opravit, není malá. Jenom na místě, kde opravy financovalo město, je škoda asi sedmnáct tisíc korun," sdělil starosta s tím, že město bude žádat nápravu.

Škodu uhradí rodiče?

Podle ředitele základní školy v Přibyslavi Petra Adama jsou pachatelé vandalismu nezletilí, proto o jejich identitě nelze podle zákona zveřejnit nic, než jen tolik, že jsou žáky druhého stupně. Provinilcům rovněž žádný postih ze strany školy nehrozí, ani snížená známka z chování.

„Školáci toto spáchali ve svém volném čase, proto vůči nim ze strany školy nebudeme podnikat žádné kroky. Navíc oba viníci se přiznali, že postříkali sprejem část farní zdi u kostela. Ostatní malůvky jsou staré," vysvětlil ředitel Adam.

Jak dodal, školáci se přiznali poté, co ředitelství školy pověřilo učitele ve třídách, aby o události žáky informovali, s tím, že celou věc šetří policisté jako vandalský čin.

„Tak to rodičům nezávidím. To se nedoplatí. Existuje sice nějaká pojistka takzvaně na blbost, ale myslím, že na vandalismus se to nevztahuje," komentovala případ Hana Fribauerová z Přibyslavska.

Další kroky vůči provinilcům jsou již na straně zákona, rodiny a poškozených.

Ovšem škola nechce nechat celou záležitost jen tak. „Na začátek příštího roku plánujeme besedu s policisty, aby školákům vysvětlili, že například sprejerství není jen obyčejná klukovina, ale je to od samotného počátku trestný čin, a to bez ohledu na výši škody. Takže je jedno, jestli vandal udělá na cizím majetku sprejem jen pár teček, nebo postříká celou zeď," zdůraznil ředitel Adam.

Vandalských případů sprejerství evidují policisté v kraji i v celé republice stovky každý rok, škody jdou do milionů. Sprejují nejen výrostci, ale i dospělí, nezletilé děti, dívky nejsou výjimkou. Po přísném postihu sprejerů, kteří po celé zemi působili a působí nemalé škody a ničí či zohavují i no-vé fasády opravených budov, volala v minulosti celá společnost. Zákonodárci v reakci na činnost sprejerů schválili už v roce 2001 sprejerství jako trestný čin poškození cizí věci podle paragrafu 228 trestního zákona, za který může u zletilých hrozit odnětí svobody na jeden rok.