Devět mužů a jednu ženu státní zastupitelství obvinilo z trestných činů krádeže a neoprávněného držení platební karty.

Žalovaní, mezi kterými jsou i občané Slovenské republiky, se podle obžaloby měli trestné činnosti dopouštět opakovaně, organizovaně a především pak v nočních vnitrostátních i mezinárodních rychlících, jezdících v roce 2006 po trati Břeclav – Havlíčkův Brod – Praha, popřípadě mezi Pardubicemi a Kolínem, nebo mezi Olomoucí, Zábřehem na Moravě a Ústím nad Orlicí.

Mezi poškozenými, kterých je několik desítek, figurují například cestující z Číny, Japonska, Tchaj-wanu a dalších zemí Asie i Evropy.

Cestující byli okradeni ve spánku

Ve vlacích byli, ve spánku, popřípadě ve chvíli, kdy odešli na toaletu, okradeni o peníze, platební karty, přenosné počítače, mobilní telefony, fotoaparáty, přehrávače a další věci za zhruba dva miliony korun. Zloději přitom nepohrdli ani spodním prádlem, slunečními brýlemi, nebo kosmetikou.

Hlavní líčení pokračovalo po přečtení obžaloby výslechem jednotlivých členů skupiny. Kromě dvou stanuli před soudem všichni. Byla mezi nimi i žena s nemluvnětem, eskorta předvedla Pavla Š., který je od října loňského roku ve vězení za jinou trestnou činnost. Soud se ale jejich výpovědí nedočkal.

Všichni přítomní žalovaní totiž využili svého práva a odmítli u soudu vypovídat. „Soud proto přistoupil ke čtení výpovědí, které učinili v průběhu vyšetřování,“ uvedla předsedkyně senátu Hana Doubková.

V průběhu čtení vyšlo najevo, že žalovaní odmítli vypovídat také na policii, popřípadě uváděli, že se trestné činnosti nedopouštěli. Nezřídka prohlašovali, že jednotlivé členy skupiny neznají, nebo že mezi sebou nekomunikovali. „To co nám tady čtou, je naprostá blbost. Nic takového jsem neudělal,“ řekl Deníku obžalovaný Vladimír Š.

Způsob, kterým měla uvedená skupina cestující v nočních rychlících okrádat, byl promyšlený do posledního detailu. Gang pracoval, a to s dalšími ještě neznámými pachateli, systematicky. Jedna skupina monitorovala pohyb nejen policejních hlídek, ale hlavně personálu vytipovaných rychlíků a informovala telefonicky zloděje, kteří operovali v jednotlivých vlakových soupravách. Zbývající členové pak kopírovali v autech trasu příslušného železničního spoje a odváželi lup i samotné aktéry po skončení akce. Nutno podotknout, že zloději ve vlacích nikoho nezranili.

„V případě, kdy byli zloději přímo ve vlaku pronásledováni, a to jak okradeným, tak i průvodčím, neváhali k zastavení soupravy použít záchrannou brzdu,“ uvedl státní zástupce a jako jeden z příkladů uvedl zastavení vlaku v Hrušovanech u Brna. Postarat se o to měla obžalovaná Gizela K.