Nenapravitelný čtyřicetiletý recidivista si nedal pokoj ani poté, co byl 27. října odsouzen za majetkovou trestnou činnost ke čtyřem letům nepodmíněně. Šály byl tehdy stíhán na svobodě a proti rozsudku se odvolal. Jenže než stačil odvolací soud o jeho osudu rozhodnout, stačil vykrást pár dalších obchodů. Nyní mu hrozí další vysoký trest. Kromě krádeží v obchodech má na svědomí i vloupání do obchodu s obuví v Jihlavě.

Šály je pro jihlavské policisty noční můrou. Před osmi lety se mu totiž podařilo utéct z policejní cely. Jak se záhy ukázalo, nebylo to pro něj nic složitého. Rukama roztáhl mříže a protáhl se ven. Během okamžiku pak vyběhl z policejního ředitelství v Jihlavě.

Výzdoba v ulici Leoše Janáčka se tradičně mění podle ročního období. Vánoční je letos i se sněhem.
Vánoční dekoraci na jihlavském Paloučku dozdobil sníh, podívejte se

„Všiml jsem si, že mříže byly trochu poškozené, jako by se o útěk pokoušel někdo jiný už předtím. Mezi mříže jsem strkal hlavu, ale nevešla se tam. Pak se mi podařilo mříže trochu roztáhnout. Myslím, že už byly načaté. Když jsem zjistil, že můžu prolézt, tak jsem se mříží protáhl,“ popsal Šály útěk později u soudu.

Při útěku se tehdy ještě popral s policistou, který ho pronásledoval. I tak se Šálymu podařilo uprchnout. Po několika hodinách byl znovu dopaden. Následný soud se s ním nemazlil. Přes sedm roků byl od něj pokoj. Vysoký trest dostal i za poměrně kuriózní krádež trezoru s půl milionem korun v jedné jihlavské realitní kanceláři. Zhruba sedmdesát kilogramů těžkou bezpečnostní schránku tehdy Šály vytrhl z podlahy a vyhodil z okna na ulici. Na kolečku pak trezor odvezl do Komenského ulice, kde ho zahrabal pod listí.

Na svobodě se Šály ocitl loni v listopadu. Jenže už měsíc poté zaběhl do starých kolejí. Znovu začal krást a kvůli obvinění z vloupání do nejméně sedmi objektů se škodou přes 400 tisíc korun znovu skončil ve vazbě. Následoval zatím nepravomocný čtyřletý trest.