Býval by to byl čistý útěk, kdyby se po cestě nemusel poprat s policistou. I tak se mu podařilo uprchnout. Ani on sám ale asi nedoufal, že by se nakonec za mříže znovu nevrátil. Stalo se pár hodin po útěku a následný soud se s ním nemazlil.

Přes sedm roků byl od něj pokoj. Vysoký trest dostal i za poměrně kuriózní krádež trezoru s půl milionem korun v jedné jihlavské realitní kanceláři. Zhruba sedmdesát kilogramů těžkou bezpečnostní schránku tehdy Šály vytrhl z podlahy a vyhodil ji z okna na ulici. Na kolečku pak trezor odvezl do Komenského ulice, kde ho zahrabal pod listí.

Cizinec před Okresním soudem v Jihlavě.
Jako z filmu: lupič přepadl obchod a taxíkem přejel hranice. Policii neunikl

Na svobodě se Šály ocitl loni v listopadu. Jenže už měsíc poté zaběhl do starých kolejí. Znovu začal krást. Ve středu 13. května Okresní soud v Jihlavě opět rozhodoval o jeho vzetí do vazby kvůli obvinění z vloupání do nejméně sedmi objektů se škodou přes 400 tisíc korun.

Slavný útěk

„Důvody vazby soud shledal v tom, že by obviněný mohl v trestné činnosti pokračovat a také uprchnout a vyhýbat se trestnímu stíhání,“ uvedl po uvalení vazby jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

Vzhledem k minulosti a schopnostem Šályho není o důvodech pochyb. On sám před lety u soudu svůj slavný útěk popsal takto: „Všiml jsem si, že mříže byly trochu poškozené, jako by se o útěk pokoušel někdo jiný už předtím. Mezi mříže jsem strkal hlavu, ale nevešla se tam. Pak se mi podařilo mříže trochu roztáhnout. Myslím, že už byly načaté. Když jsem zjistil, že můžu prolézt, tak jsem se mříží protáhl.“

Vladimíra Konečná čelí obvinění z podvodu v případu falešné sbírky na pro onkologicky nemocného čtyřletého Vojtíška z Chotěboře.
Falešná sbírka na nemocného chlapce je u soudu. Ženy vymámily stovky tisíc

Ještě víc mu přitížila rvačka s policistou na útěku, kterému sebral pepřový sprej a použil ho proti němu. Žalobce byl tehdy přesvědčen, že šlo o loupež. Šály ale tvrdil, že mu sprej zůstal v ruce náhodou a navíc si myslel, že je to baterka. „Chtěl jsem policistu oslnit, abych mohl utéct,“ namítal Šály. Jenže podle soudu použil Šály sprej dvakrát. Přesto rozhodl, že o loupež nešlo. Díky paralyzování policisty se mu tehdy podařilo utéct, ale po pár hodinách byl dopaden poblíž svého bydliště.

Komando z Dukovan

Tento týden byl Šály kvůli krádežím a drogám zadržen v jednom z jihlavských bytů policejním komandem z Dukovan. „V bytě jsme našli věci pocházející z trestné činnosti,“ uvedl k zadržení a domovní prohlídce policista Radomír Němec. Protože navíc kradl v době nouzového stavu, hrozí mu trest od dvou do osmi let.

Poničené údolí řeky Oslavy.
Motorkáři řádili v přísně chráněném údolí Oslavy. Policie je jim na stopě

Šály se podle obvinění vloupal do šesti objektů v Jihlavě a jednoho v Telči a podílel se na distribuci pervitinu, který sám užíval. Policisté zadrželi i dva jeho komplice – ženu a muže. S nimi s v prosinci vloupal do objektu firmy, kde způsobili škodu za více než 200 tisíc korun. Ukradli peníze a nářadí. Další krádeže už má mít na svědomí pouze Šály.

„Od března do začátku května se vloupal celkem do pěti různých prodejen a jedné kavárny. Škody za ním v některých případech zůstávaly opět vysoké, v řádu několika desítek tisíc korun. Z objektů si odnášel zejména peníze, spotřebiče a elektroniku. Při posledním vloupání na začátku května v Jihlavě, způsobil škodu za více než sto tisíc korun, kdy v obchodě odcizil peníze, stravenky, jízdenky a jiné věci,“ informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Ilustrační foto
Co všechno také může zmizet. Někdo ukradl ovládání zdvižné plošiny