Jde o osmatřicetiletého Jiřího Štefla. Dnes se k jeho příběhu Deník vrací znovu, protože dva dny po otištění článku pomohl Jiří Štefl policii k dopadení dalšího zloděje, a tentokrát současně i dealera drog. Je jím čtyřiadvacetiletý, několikrát soudně trestaný Slovák Radoslav Mäsiar.

„V neděli přišel do obchodu a nebral si ani košík. Šel ke kase, kde si vzal igelitku a vyrazil k regálu s drogerií. Na vlastní oči jsem ho viděl, jak začal z regálu doslova hrnout zboží do tašky. Šel jsem za kasu a čekal na něj. Když prošel bez zaplacení, chtěl jsem ho zastavit. Jenže on po mě tašku hodil a začal utíkat," popsal Jiří Štefl.

Štefl neváhal ani vteřinu, okamžitě se za zlodějem rozběhl a začal ho pronásledovat centrem města. „Viděl jsem ho, jak zaběhl do trolejbusu. Okamžitě jsem o tom řekl první policejní hlídce, kterou jsem na městě potkal. Zavolal jsem i strážníky. Policie trolejbus zastavila, ale řidič předčasně otevřel dveře a on jim utekl. Po chvilce ho ale chytili před Albertem," nastínil průběh akce Jiří Štefl. Podle něj si Mäsiar do tašky nahrnul zboží za 1240 korun.

Kriminalisté Mäsiara obvinili ze tří trestných činů. Kromě krádeže také z porušování domovní svobody, neoprávněného držení platební karty a také distribuce drog. „Muž je obviněn z toho, že na různých místech v Jihlavě distribuoval pervitin a marihuanu," upozornila jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Zajímavou okolností je, že den poté, co byl zadržen po krádeži v Albertu, byl Okresním soudem v Jihlavě odsouzen k podmínce za jiné krádeže. K soudu jej musela předvést policejní eskorta. Tentýž soud druhý den v úterý rozhodl o vzetí Mäsiara do vazby.

Jen se mění jména

„Už v polovině letošního října byl muž odsouzen za majetkovou trestnou činnost k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou na tři roky," podotkl jihlavský kriminalista Radim Novák.

Mäsiar si myslel, že když bude krást zboží do pěti tisíc korun, tak to vždy bude jen přestupek. Jenže po čase mu kriminalisté jeho krádeže sečetli. Těch, které se podařilo prokázat, bylo kolem dvaceti s celkovou škodou přes deset tisíc korun. Nekradl jen v Albertu v Prioru, ale v různých prodejnách po celé Jihlavě. Mäsiar bere drogy a je nezaměstnaný. V Jihlavě má příbuzné, proto je pro soud složité dát mu současně zákaz pobytu ve městě.

Muž se podle policie v červnu vloupal na oplocený pozemek rekreační chaty v chatové oblasti v jihlavské části Helenín, kde ukradl čerpadla a rybářský prut za šest tisíc korun.

V polovině srpna pak našel v jednom jihlavském parku peněženku s platební kartou. Opakovaně se z ní snažil vybrat peníze. To se mu nepodařilo, protože neznal PIN.

Na konci října vnikl na oplocený pozemek domu v jihlavské ulici Brněnská, kde z neuzamčené kůlny odcizil svazek klíčů. Dlažební kostkou rozbil okno, ale do domu se mu dostat nepodařilo.

Podle státního zástupce Jana Kadlece jsou podobných případů, jako je ten Mäsiarův, v Jihlavě desítky. „V drtivé většině případů tito lidé kradou, aby měli na drogy. Začínají s čistým trestním rejstříkem, ale velmi rychle se to změní. Osudy těchto lidí jsou si hodně podobné, jen se u nich mění jména," poukázal Jan Kadlec.