To jsou pro tuto chvíli základní parametry hokejové kauzy, kterou ve čtvrtek v úvodním hlavním líčení otevřel senát Okresního soudu v Havlíčkově Brodě.

Obžaloba viní společnost HC Rebel, pod níž působil havlíčkobrodský hokejový seniorský A tým, Bruslařský klub Havlíčkův Brod (BK) a společně s nimi i činovníky a funkcionáře Milana Nedvěda, Petra Beránka, Davida Kozlíka, Richarda Cachnína a Tomáše Marišku ze spáchání dotačního podvodu a z legalizace výnosů z trestné činnosti.

Podle státní zástupkyně Jany Cihlářové obžalovaní neoprávněně využívali neinvestiční dotační prostředky, které výhradně pro potřeby mládežnického hokeje vyplácelo BK, a to v letech 2011 až 2013, ze svého rozpočtu město Havlíčkův Brod.

„Peníze, které město uvolňovalo v dílčích splátkách, byly ovšem z BK obratem převáděny na účet společnosti HC Rebel," konstatovala Cihlářová s tím, že následně byly tyto finanční prostředky využívány i na účely, které s chodem mládežnického hokeje nikterak nesouvisely.

Obžaloba současně napadla i způsob, jakým BK jednotlivá dotační období účetně uzavíral. V této souvislosti hovořila Cihlářová také o existenci fiktivního rámce, jímž byly v BK vytvořeny podmínky pro legalizaci účetních dokladů, které by jinak na základě platných dotačních podmínek nemohly být uplatněny.

Havlíčkobrodská radnice vyplatila v uvedeném období BK dotace ve výši zhruba 15,5 milionu korun. Nyní se přihlásila k trestnímu řízení se svým nárokem na náhradu způsobené škody, která byla v průběhu vyšetřování vyčíslena na 852 tisíce korun.

Využití dotací, které město Havlíčkův Brod v letech 2011 až 2013 uvolnilo BK, nechalo z vlastní iniciativy prověřit auditem. Jeho výsledkem bylo zjištění, že 2,4 milionu korun bylo využito v rozporu s dotačními pravidly. „BK požádal město o splátkový kalendář a na základě něj tuto částku řádně splácí," sdělil starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl.

Obžalovaní obvinění popírají

Všichni přítomní obžalovaní vznesená obvinění, která zazněla u soudu, jednoznačně odmítli.

Například Milan Nedvěd, který v havlíčkobrodském hokeji působil v pozici předsedy představenstva společnosti HC Rebel, označil celou kauzu za vykonstruovanou. Zdůraznil také, že HC Rebel o žádné dotace město Havlíčkův Brod nepožádal.

„Nikdy jsem nebyl trestán a nyní policie a státní zastupitelství ze mě chtějí udělat kriminálníka. Přehlížejí třeba tu skutečnost, že mi doposud nebyly vráceny peníze, a šlo o 3,5 milionu korun, které jsem HC Rebel půjčil v době, kdy byla tato společnost v těžké krizi. K havlíčkobrodskému hokeji mám blízko a chtěl jsem mu, a to i prostřednictvím angažmá společnosti ŽSD, která se stala majoritním vlastníkem HC Rebel a v níž jsem působil ve vrcholných manažerských pozicích, pomoci. Nikdy jsem nechtěl na hokeji v Havlíčkově Brodě vydělávat. S plnou odpovědností prohlašuji, že jsem se já, ani nikdo z dalších obžalovaných, neobohatil. Všechny peníze, které město pro hokej uvolnilo, byly vždycky využity jen v jeho prospěch. Kromě toho mělo město v dozorčí radě svého zástupce a ten ho mohl a měl o finančních otázkách informovat," uvedl Nedvěd.

Soudu vysvětlil, proč byly peníze z BK převáděny na účet HC Rebel. Podle něho totiž BK v té době nedisponoval žádným odpovídajícím administrativním aparátem. „Jsem nesmyslně obžalován z věcí, které jsem z postu předsedy představenstva nemohl ovlivnit. Mým úkolem přece nebylo řešit dotace, pronájmy, nákupy hokejové výstroje, ubytování hokejistů a podobně. V tom jsem se musel spolehnout na lidi, kteří v HC Rebel, nebo i pro ni, pracovali," pokračoval Nedvěd.

Před soudem se rozhodně hájil i někdejší provozní manažer HC Rebel Petr Beránek.

„Financování klubu, smlouvy, dotace a podobně, o to jsem se nikdy nestaral. Na starosti jsem měl pouze provozní a technické věci v Kotlině související s hokejem. Mé obvinění proto považuji za zcela absurdní. A co se týče dotací pro BK, myslím si, že město mělo důsledněji vykonávat kontrolu jejich čerpání. Kdyby to učinilo, mohla se spousta, třeba i účetních věcí, vyjasnit a opravit již dříve," řekl Beránek.

Také další obžalovaní, David Kozlík, Tomáš Mariška a Richard Cachnín, Deníku přímo v soudní síni řekli, že s obviněními nesouhlasí a necítí se být vinni.