To ale v podstatě ani nezačalo.

Přestože soudkyně čekala na obžalovaného nebo jeho právního zástupce až do půl desáté, ani jeden k soudu nepřišel.

„Protože se obžalovaný Ladislav Horký k soudnímu jednání nedostavil, neomluvil se, ani nepožádal o odročení líčení, využiji další postupy, které mi ukládá trestní řád," konstatovala soudkyně Doubková. Druhý obžalovaný, podnikatel Pavel Pavlík, se i se svým obhájcem k soudu dostavil.

Procházel se po lipnickém náměstí

Předsedkyně soudního senátu, Hana Doubková, měla na úterní jednání pozvaných dvanáct svědků, z toho tři z Prahy. Ti tak budou muset přijít zítra znovu. Jeden ze svědků, podnikatel Miroslav Černý, upozornil soud, že jeho náklady jsou vysoké a že bude žádat jejich proplacení. „Zažádat si můžete do tří dnů, já jsem udělala všechno pro to, aby hlavní líčení proběhlo," řekla Hana Doubková.

Celou záležitost korunovala skutečnost, že soud telefonicky od jistého Karola Sukeníka zjistil, že Ladislav Horký se tou dobou, kdy měl stát před soudem, procházel po lipnickém náměstí.   Na mobilní telefon se ho pokoušel zastihnout jak soud, tak během dne i redakce Deníku. Bohužel, marně.

Ladislav Horký se také měl podrobit psychiatrickému vyšetření. Zda se tak stalo, bude soudkyně vědět do čtvrtka.

Bývalý lipnický starosta, Ladislav Horký, který vedl obec v letech 2002-2010, je obžalován z šesti trestných činů: zneužití pravomoci veřejného činitele, zpronevěry, zneužití pravomoci úřední osoby, přečin úvěrového podvodu a dvou druhů podvodů. Za to mu hrozí až osm let vězení. Po komunálních volbách před dvěma lety začal nový starosta, Leoš Bláha, zjišťovat velké nesrovnalosti v účetnictví obce a v jeho hospodaření. Podal proto trestní oznámení.

Případem se více než rok zabývalo oddělení hospodářské kriminality Policie České republiky v Jihlavě. Na jeho konci bylo obžalování bývalého starosty, Ladislava Horkého, a podnikatele Pavla Pavlíka, který měl dostávat od obce zaplaceno za práce, které  neprovedl.

Soud s Ladislavem Horkým pokračuje ve čtvrtek v devět hodin.