Jan Bihary z Havlíčkobrodska vedl několik měsíců spor o to, zda se tím, že řídil pod vlivem alkoholu, dopustil trestného činu, nebo přestupku. Do kauzy se musel vložit i krajský soud. Příčinou dohadů byly především rozdílné hodnoty alkoholu v dechu a v krvi. Měření bylo na hraně jednoho promile. Čtyřiadvacetiletý Bihary hrál o hodně. V případě odsouzení za trestný čin by mu u jiného soudu hrozilo dokonce vězení. V době, kdy ho policejní hlídka přistihla, že řídí pod vlivem alkoholu, byl v podmínce, a to hned dvojnásobné.

Havlíčkobrodský soudce Jan Doležal k tomu ve čtvrtek 29. září při novém hlavním líčení řekl. „Naší povinností je řídit se právním názorem odvolacího soudu. To znamená, že musíme vzít v potaz dechovou zkoušku, jejíž první měření mělo hodnotu 1,17 promile alkoholu v dechu obviněného,“ konstatoval Doležal.

Brutální bitka v Jihlavě skončila ztrátou zraku na levé oko.
Bitka na Vysočině: dostal pěstí a přišel o zrak. Podívejte se na brutální video

To úplně první líčení se konalo letos v březnu. Tehdy soudce Doležal případ posoudil pouze jako přestupek. Zdůvodnil to tak, že naměřené hodnoty byly na hraně. První dechová zkouška vyšla na 1,17, druhá na 0,8 promile. Bihary dobrovolně souhlasil s krevním testem. Krev mu lékaři odebrali hodinu po druhé dechové zkoušce a výsledek zněl – 0,84 promile alkoholu v krvi. „Věc jsme posuzovali v kontextu dalšího chování obviněného během kontroly. Podle policistů byl jeho pohyb koordinovaný, pouze byl nervózní a podrážděný. Celkově ale nebyl jeho stav výrazně nebezpečný,“ uvedl Doležal.

S tím ale nesouhlasila státní zástupkyně. Podle ní se naopak choval rizikově, protože mimo jiné nezastavil na dvou stopkách. Kvůli tomu si ho policejní hlídka všimla. „Navíc šlo o jízdu v noci, kdy musí být řidič ještě ostražitější. Obviněný jel z Úsobí do Havlíčkova Brodu, takže byl na cestě delší dobu, což znamená, že musel mít při nástupu do auta i vyšší hladinu alkoholu,“ upozornila státní zástupkyně Jitka Fejtlová.

Pokuta 20 tisíc

Ta se proti březnovému rozhodnutí soudu odvolala ke krajskému soudu. Ten jí dal za pravdu a případ vrátil havlíčkobrodskému soudu. Tomu pak nezbylo nic jiného, než Biharyho ve čtvrtek uznat vinným z trestného činu řízení pod vlivem návykové látky. Za to dostal peněžitý trest dvacet tisíc korun a roční zákaz řízení. Soudce Doležal upozornil, že už dříve, když například nebyla k dispozici dechová zkouška, ale pouze hodnota krevního testu, jehož výsledek byl těsně pod hranicí jednoho promile, mohl soud na základě dalších okolností dotyčného provinilce uznat vinného z trestného činu.

Obhájce obviněného muže Slavomír Koreček přiznal, že skutek se stal, ale nejde o trestný čin.

Michal Šály před Okresním soudem v Jihlavě.
Hadí muž se protáhl mřížemi jihlavské cely, teď ho čekají další roky vězení

„Navrhuji předat věc přestupkové komisi,“ namítal obhájce Koreček a odvolal se na svou závěrečnou řeč z letošního března. Svému klientovi vzhledem k právnímu názoru odvolacího soudu nakonec doporučil vzdát se odvolání. Bihary s tím souhlasil. Odvolání se vzdala i státní zástupkyně. Rozsudek je tak pravomocný, a Bihary proto bude čekat na to, zda jiné soudy, které ho odsoudily, posoudí aktuální přečin jako porušení podmíněného odsouzení a pošlou ho do vězení.

Bihary byl už čtyřikrát odsouzen, a to i za řízení pod vlivem alkoholu. V kartě řidiče má sedm bodů a řešen byl i pro další přestupky.