Událost se stala v bytě manželů 9. ledna 2014 v ulici Na Spravedlnosti a následky byly tragické. Dvanáctiletý syn manželů Moravcových v nemocnici po několika dnech zemřel. Přiotrávili se i oba manželé, jejich tehdy šestiletá dcera a tři lékaři rychlé záchranné služby. Všichni museli být ošetřeni v nemocnici.

Po několikaměsíčním vyšetřování příčin tragédie znalci zjistili, že za otravu může únik nebezpečných zplodin ze špatně udržovaného plynového kotle. Kriminalisté nakonec dospěli k názoru, že oba manželé dlouhodobě zanedbávali revize plynového kotle a kominík jako revizní technik špatně zkontroloval komín a průchodnost spalinových cest, a tím pádem jsou zodpovědni za smrt chlapce. Za přečin usmrcení z nedbalosti jim nyní hrozí trest od jednoho roku do šesti let.

Dva měsíce před tragédií

Případem se ve čtvrtek začal zabývat Okresní soud v Havlíčkově Brodě. Státní zástupkyně Zdeňka Tománková na adresu dvaačtyřicetiletého kominíka Jiřího Schreka konstatovala, že poslední revizní kontrolu z 18. listopadu 2013, tedy necelé dva měsíce před tragédií, provedl nedbale a nedostatečně.

„Uživatele bytu písemně neupozornil na závažné nedostatky spalinových cest. Nedoporučil odpojení kotle z provozu, přestože byl jeho provoz vzhledem k nedostatečnému odchodu spalin nebezpečný, a nezkontroloval tah komína tahoměrem," uvedla Zdeňka Tománková, podle níž pochybení kominíka mělo za následek, že nebezpečný kotel zůstal i nadále v provozu.

Manželé Moravcovi jsou podle státní zástupkyně odpovědni především za to, že zanedbávali pravidelné revize plynového kotle i spalinových cest.

„Servisní údržbu kotle zanedbávali dlouhodobě už od roku 2002, nejméně však poslední tři roky, přestože měli nechat zařízení zkontrolovat minimálně jednou za rok. Kvůli tomu docházelo k postupnému zanášení kotle a nedokonalému spalování a následnému úniku oxidu uhelnatého ve vyšší koncentraci," upozornila Tománková.

Kominík Jiří Schrek, který svou profesi vykonává už přes dvacet let, včera odmítl u soudu vypovídat. Soudkyně Hana Doubková proto přečetla jeho výpověď z přípravného řízení.

„Rozebral jsem kouřovod a žádné saze tam nebyly. Strčil jsem do komína dva prsty, abych zjistil, jaký má komín tah. Podle mých dlouholetých zkušeností byl dostatečný. Pak jsem šel vyčistit komín z vrchu. Uznávám, že jsem nepostupoval správně. Vyčištěním komína jsem měl začít a pak zkontrolovat zařízení v bytě. Také je pravda, že jsem nepoužil tahoměr, což byla chyba," uznal ve výpovědi kominík.

Manželé jakoukoli vinu odmítají. Jiří Moravec, který pracuje jako dělník, řekl, že revize a údržbu kotle i spalinových cest nezanedbávali a nechávali je dělat pravidelně. Doklady na to ale nemají.

„Střídali se u nás různí revizní technici i opraváři. Vždy jsme se domluvili na tom, že to uděláme bez papíru, protože to bylo levnější," řekl soudu Jiří Moravec.

Jeho manželka, která pracuje na finančním úřadu, řekla, že s obžalobou nesouhlasí. „Vždy jsme se spolehli na prohlídky odborníků, kterým jsme důvěřovali, a zaplatili jsme jim za to," uvedla Iveta Moravcová. V soudní síni dala najevo svou nelibost k Jiřímu Schrekovi tím, že nechtěla být ve stejné místnosti přítomná jeho výpovědi. Oba manželé po svých vyjádřeních odmítli odpovídat na otázky dotazujících se stran.

Tragédie se stala, přestože rodina měla v bytě od roku 2009 nainstalovaný detektor a hlásič úniku oxidu uhelnatého. Jiří Moravec řekl, že zhruba po roce užívání začal hlásič jednoho dne pípat. Po nahlédnutí do návodu zjistili, že jde o tón, který upozorňuje na nízký stav baterií. To se pak ještě opakovalo dvakrát. Naposledy v osudný den. I tehdy se s ohledem na známý tón domnívali, že hlásič pípá kvůli slabým bateriím. Neměli však náhradní baterie a hlásič odstavili. Jiří Moravec řekl, že chtěl baterie hned ráno koupit, ale už to potom nestihl.

Obžalovaní čelí i finančním nárokům pojišťoven a manželé Moravcovi dokonce ze strany své osmileté dcery. Ta prostřednictvím svého opatrovníka, kterého jí ustanovila státní zástupkyně, požaduje po svých rodičích zaplatit výlohy za léčení a tři sta tisíc korun jako nemajetkovou újmu za smrt bratra.

Hlavní líčení ve čtvrtek Hana Doubková odročila na květen. Slyšeni budou svědci. Na další hlavní líčení by měli být předvoláni znalci. Kdy padne případný rozsudek, zatím není zřejmé.