Rozsudek zatím není pravomocný. Zmatlík se odvolal na místě, státní zástupce a obhájce Herycha, který byl stíhán a souzen jako uprchlý, si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Případ se odehrál 3. prosince 2012. Tři muži (dva se nepodařilo nikdy najít) brzy ráno najeli do vchodových dveří obchodního domu Billa a pokusili se odvézt bankomat ČSOB, v němž bylo 4,4 milionu korun.

„Být v něm o pár desítek tisíc víc, hrozil by obžalovaným mnohem vyšší trest a případ by řešil krajský soud," podotkl státní zástupce Lukáš Vodička. Protože ale v bankomatu nebylo víc než pět milionů korun, mohli obžalovaní čekat trest od dvou do osmi let. Jinak by to bylo až dvanáct let.

Herych se na akci podle soudu podílel jako pomocník. Koupil kvůli tomu Jeep Cherokee, kterým do prodejny zloději najeli. U koupě měl být přítomen i Zmatlík. Herych také koupil čtyři mobilní telefony. Z jednoho telefonu pak těsně před vloupáním někdo volal na polici a oznámil fiktivní nehodu se zraněním u obce Horní Dlužiny. „Snažili se odlákat hlídky. Kolem policejní stanice a v okolí údajné nehody navíc rozházeli kovové ježky, čímž chtěli policii ztížit případný zásah," řekl žalobce Vodička.

Mezi třemi maskovanými muži, kteří do prodejny najeli, byl podle soudu Kamil Zmatlík z Hněvkovic na Havlíčkobrodsku. Dokazují to především genetické a pachové stopy. DNA Zmatlíka byla nalezena přímo ve voze a jeho pachovou stopu kriminalisté našli na vylomených dveřích obchodu. Z videozáznamu z bezpečnostních kamer bylo zřejmé, že jeden z mužů s dveřmi manipuloval, když je chtěl z auta odhodit.

Bankomat muži plánovali na auto naložit pomocí kovových lan, jenže kvůli poškozené hřídeli auta se stal Jeep nepojízdný. Když zjistili, že se jim akce nepovede, všichni z místa utekli. Nechali po sobě škodu, kterou firmy vyčíslily na zhruba půl milionu korun.

Herycha se nepodařilo nikdy najít. Zmatlík, jenž odmítl vypovídat, tvrdí, že s činem ne-má nic společného. Podle jeho obhájce neexistují žádné přímé důkazy, které by Zmatlíka s činem spojovaly. Byl jen přítomen při koupi auta, což prý není trestné. Genetické stopy se do auta mohly dostat v době, kdy asistoval při opravě auta. Soud jeho obhajobě neuvěřil.