„Je to smutné, ale je to tak. Se ztrátami počítáme,“ nechal se slyšet ředitel okrouhlické společnosti Agro Posázaví Oldřich Křivský.


„Ztrácí se nám hlavně kukuřice, ale zdaleka nejde o plošné a velké krádeže. Místní lidi si kukuřici na zrno berou domů. Naloží si kárku nebo dvě pro své malé chovy drůbeže a ostatních hospodářských zvířat,“ popsal způsob polního pychu na Okrouhlicku ředitel Křivský. Dodává, že na policii se společnost neobrátila. „Policie by je musela přistihnout při činu, a to je vzhledem k výměře, na které kukuřici pěstujeme, prakticky nemožné.“


Policie? Zbytečná


Obdobně přistupují ke krádežím kukuřice i hospodáři ze společnosti Podhradí v Lipnici nad Sázavou. Potvrdil to Tomáš Ledvinka.


„Kradou se hlavně brambory, a ty letos nepěstujeme. A krádež tašky kukuřice nás rozhodně výrazným způsobem nepoškodí. Víme o tom, že si lidé kukuřici domů prostě berou,“ konstatoval.


Karel Halámek z Polánky hospodaří soukromě na výměře několika hektarů v okolí Vestecké Lhotky.


„Každý rok mi něco ukradnou, člověka to už otravuje. Ale co mám dělat? Hlídat tady po nocích nemůžu. Teď jsme vybírali brambory a z kraje pole někdo vykopal dvě brázdy v délce asi čtyřiceti metrů. Přišel si na své, neboť se nám letos brambory opravdu vydařily. Počítám, že mi ukradli tak šest sedm pytlů. Kdybych je prodal, přišel bych si na dva a půl tisíce korun,“ vypočítal Halámek. „Policie? Prosím vás? Ta nevyřeší jiné případy. Nemá to cenu ani hlásit,“ povzdechl si.
Zemědělská společnost Krucemburk pěstuje letos brambory na výměře šedesáti hektarů. Agronom Josef Michalíček zaťukal pro jistotu prstem do stolu.


„Letos je klid. Sem tam někdo něco propaběrkuje, ale rozhodně jsme žádné nájezdy na brambory ve velkém nezaznamenali. Evidujeme pár případů krádeže máku, ale zase nešlo o nic velkého. Před lety to bývalo jiné. Ale teď, když už se mák pěstuje i v okolí Prahy, máme na Vysočině od lidí holdujícím opiu pokoj.“


Společnost Lesolg Rozsochatec vysadila letos na čtyřech hektarech technické konopí.


Na rozdíl od konopí setého ale tato rostlina neobsahuje omamnou látku THC. Přesto neuniklo pozornosti. Každou chvíli u pole, které je hned v sousedství silnice, zastaví nějaký automobil.


„Je to opravdu tak. Lidi tam zastavují a pole si fotí. Občas někdo nějakou rostlinu i vytrhne. Případní spotřebitelé ale rychle zjistí, že kouřit tuto plodinu nemá fakt cenu,“ říká majitel společnosti Jaroslav Halák.


„Konopí pěstujeme ryze experimentálně na semínko, ale naše očekávání se nesplnila. Výnos nebude nikterak závratný. Konopí mělo vyrůst do výše dvou a půl metru, ve skutečnosti ale této výšky dosáhly jen některé rostliny,“ pokračuje Halák.


Ten ještě dodal, že technické konopí se používá především k výrobě provazů, lan a těsnění.