Kriminalisté včera obvinili třicetiletého zřízence jihlavské nemocnice ze smrti šestasedmdesátileté pacientky Ireny Hlouškové z Jihlavy. Žena, jež v nemocnici celý život pracovala jako zdravotní sestra a laborantka, zemřela letos v dubnu – osm týdnů poté, co utrpěla úraz při pádu z nemocničního vozíku. Rodina je přesvědčena, že pád způsobil zřízenec, který pacientku převážel, a vlivem své nepozornosti s vozíkem narazil do zdi. Žena ze sedačky vypadla a zlomila si obě stehenní kosti. Od té doby až do své smrti byla upoutána na lůžko.

V neobvyklém případu si policie vyžádala několik znaleckých posudků. Odborníci nakonec potvrdili, že úraz po pádu z vozíku přímo souvisí s úmrtím pacientky. Znalci tak dali za pravdu příbuzným. „Za přečin usmrcení z nedbalosti hrozí obviněnému zaměstnanci nemocnice trest od jednoho do šesti let," informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Irena Hloušková byla v pátek 25. ledna převezena sanitkou do jihlavské nemocnice na pravidelnou hemodialýzu a oční vyšetření. Když zřízenec převážel pacientku na invalidním vozíku z jednoho oddělení na druhé, narazil při zatáčení do zdi a žena přepadla ze sedačky na zem.

Okamžité rentgenové vyšetření odhalilo zlomeninu stehenních kostí na obou nohou.

Irena Hloušková musela tentýž den podstoupit několikahodinovou a vzhledem k jejímu věku náročnou operaci. Po zákroku byla žena natrvalo upoutána na lůžko. Zemřela 22. března na následky závažných zdravotních komplikací. „Matka tehdy jela do nemocnice na banální pravidelné vyšetření. Domů se nikdy nevrátila. Úraz na vozíku pro ní byl prakticky smrtelný, proto jsme se rozhodli podat trestní oznámení," svěřila se Deníku dcera Renata Hloušková.

Dodnes ale nemá tušení, kdo ze sanitářů její matku převážel. „Tehdy jsme se pouze dozvěděli, že jel s maminkou příliš rychle a nezvládl zatáčku. Vedení nemocnice se ale snažilo případ bagatelizovat a dlouho jsme nevěděli, jestli dotyčný zřízenec v nemocnici ještě pracuje, nebo ne," podotýká Renata Hloušková.

Mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová včera konstatovala, že sanitář v nemocnici stále pracuje, ale o jeho obvinění nemá vedení nemocnice žádné aktuální informace. „Ctíme presumpci neviny, neboť stále není zcela jasné, jak k této nešťastné události došlo. S ohledem na to, že nemocnice není účastníkem trestního řízení, nemá žádné relevantní informace o případném zahájení trestního stíhání proti konkrétní osobě," vysvětlila Zachrlová.

Vedení nemocnice je podle mluvčí s poškozenou rodinou v kontaktu a v současné době řeší její žádost o odškodné. Preventivní reakcí nemocnice na tragickou událost bylo mimo jiné opakované důkladné proškolení sanitářů.

Irena Hloušková v jihlavské nemocnici pracovala celý život. V devatenácti letech začínala jako zdravotní sestra ještě ve staré nemocnici na ušním, nosním, krčním. Poté až do důchodu pracovala jako laborantka na mikrobiologii.

Její smrt zasáhla i jednadvacetiletou vnučku Adélu Hlouškovou. O svou babičku se starala od svých sedmnácti let.