Podle lékaře se žena chovala podrážděně a neodpustila si vůči němu nadávky a urážky. „Přišla s tím, že měla být před dvěma dny na delší dobu spoutaná a že se u toho počůrala. Na jejích rukách jsem nenašel žádná poranění po poutech. Neměla otlaky ani oděrky či modřiny. Nezjistil jsem u ní nic, proč by měla být převezena na ošetření do nemocnice. Nelíbilo se jí to a byla podrážděná. Pamatuji si ji jako pacientku, která často simulovala,“ řekl u soudu Charvát.

Ten ještě dodal, že vězeňkyně se často domáhají léku Ventolin, který roztahuje plíce a zvyšuje účinnost nikotinu při kouření. „Když ho nedostanou, tak jsou často podrážděné,“ zmínil Charvát.

Alice V. dozorce ze světelské věznice obvinila z toho, že ji neoprávněně připoutali za obě ruce zády k okenní mříži na samostatné cele a nechali ji tak s krátkou přestávkou „viset“ tři a půl hodiny. To jí mělo způsobit psychické trauma i fyzickou bolest. Během připoutání se pomočila. Dozorcům vyčítala, že ji ponižovali, protože se na ni chodili dívat jako na divoké zvíře. Pěti mužům a dvěma ženám, toho času postaveným mimo službu, hrozí trest od dvou do osmi let.

Věznice ve Světlé nad Sázavou.
Odsouzenou, která obvinila dozorce ze Světlé z mučení, v dětství týral otec

Státní zástupce Lukáš Vodička z Hradce Králové staví obžalobu na výpovědi Alice V. Obhajobě se ale zatím daří zpochybňovat její věrohodnost. Obžalobě neprospívá ani skutečnost, že se Alici V. evidentně nechce před soudem proti dozorcům svědčit. Soudkyně ani napotřetí neuspěla se snahou ji předvolat. O její předvedení soud opakovaně žádal pražskou policii. I tyto snahy zatím selhávají.

Alice V. pobývá v některém z azylových domů v Praze. „Policie sdělila, že poškozenou nepřivezou, protože je stále v pracovní neschopnosti, přestože jsem je instruovala, že to není důvod, aby se k soudu nedostavila,“ uvedla v pondělí soudkyně Kateřina Kerbrová.

Na dotaz jednoho z obhájců, jakou zdravotní komplikací svědkyně vlastně trpí, soudkyně odpověděla, že má údajně dosud nespecifikované psychické problémy. „Požádala jsem její ošetřující lékařku o zdravotní zprávu, ale dosud jsem ji neobdržela. Budeme muset učinit další opatření,“ dodala Kerbrová.

Věznice ve Světlé nad Sázavou.
Kauza týrání ve světelské věznici: klíčová svědkyně nepřišla k soudu

U soudu v pondělí vypovídala mimo jiné i učitelka z odborného učiliště, kam Alice V. v době uvěznění docházela. „Byla nespolehlivá a často narušovala výuku. Netajila se tím, že do školy chodila jen kvůli tomu, aby nemusela pracovat za nízkou mzdu,“ uvedla u soudu učitelka Jana Císařová.

Alice V. ztropila ve škole výtržnost, kvůli níž musela být odvedena na celu. Během cesty se ale podle obviněných dozorců i dalších svědků z věznice chovala vzpurně až agresivně. Hrozilo napadení dozorců, proto se rozhodli ji na cele připoutat, aby se zklidnila. To se stalo až po dvojím připoutání po třech a půl hodinách. Dozorci jakoukoli vinu odmítli. Připoutání navíc bylo podle jejich nadřízených zcela v jejich pravomoci a ve věznici nejde o nic nestandardního. Hlavní líčení bylo znovu odročeno. Kdy padne rozsudek, není zatím jasné.