„Tenkrát jsme vyjeli k dítěti v bezvědomí v koupelně. Byla to dost nezvyklá indikace a neznali jsme příčinu chlapcova kolapsu. Matka se snažila chlapce až do našeho příjezdu resuscitovat," popsala počátek tehdejších událostí jedna z lékařek.

Tragédie se stala 9. ledna 2014 v ulici Na Spravedlnosti v Havlíčkově Brodě. „Chlapec ležel v koupelně, museli jsme ho přemístit na chodbu, abychom k němu měli lepší přístup. Kolegyně se ptala matky, jestli mají karmu, ona odpověděla, že ne," popsal další lékař.

Otec chlapce, který mezitím přišel domů, oznámil, že v bytě nemají karmu, ale plynový kotel. Dodal, že den předtím v bytě pípal hlásič oxidu uhelnatého, ale z předchozí zkušenosti se domníval, že se rozezněl kvůli vybitým bateriím.

„Asi po dvaceti minutách se celé posádce udělalo zle. Zkolabovala i matka, navíc jsme zjistili, že ve vedlejší místnosti je další malé dítě. Mezi resuscitací jsem se musel jít vyzvracet, udělalo se mi špatně, bolela mne hlava a motal jsem se," popsal další z lékařů.

Posádka záchranné služby už tušila, kde je problém, a požádala o další posily. Během půl hodiny na místo přijeli kromě lékařů i hasiči a policie.

„Hasičům se detektory rozezněly už před domem. Hlásilo jim to docela vysokou koncentraci plynu," vzpomněla si v úterý před soudem lékařka.

Chlapce se jim podařilo resuscitovat po aplikaci adrenalinové injekce. Bohužel chlapce po několika dnech v nemocnici na následky otravy oxidem uhelnatým zemřel. V péči lékařů nakonec skončili i oba rodiče, jejich šestiletá dcera a tři lékaři rychlé záchranné služby.

Ze smrti chlapce byli nakonec obviněni oba rodiče, Jiří a Iveta Moravcovi, a kominík Jiří Schrek z Jihlavy.

Podle žalobce rodiče dlouhodobě zanedbávali revize plynového kotle a kominík špatně zkontroloval průchodnost spalinových cest. Za přečin usmrcení z nedbalosti jim hrozí trest od jednoho roku do šesti let. První hlavní líčení se konalo už na začátku dubna. Rodiče tehdy vinu odmítli. Kominík přiznal, že byla chyba, když při kontrole tahu komína nepoužil takzvaný tahoměr.

Kromě lékařů včera během dopoledne soud vyslechl i dva kominíky, kteří v roce 2008 až 2010 měli smlouvu s bytovým družstvem a čistili v domě komíny. Oba se shodli na tom, že měli za úkol pouze vyčistit komín, nikoli spalinové cesty od kotle. „Tehdy jsme to nedělali, protože by nás ani nikdo nepustil do bytu," uvedl jeden z kominíků a dodal, že žádné závady tehdy nezjistili. Navíc jim prý smlouva skončila v roce 2010 a po nich se o komíny starali jiní kominíci.

Soud vyslechl i živnostníka, který manželům Moravcovým před patnácti lety kotel uvedl do provozu.

„Pouze jsem ho zapojil, kdo ho nainstaloval, nevím. Za rok jsem na něm udělal kontrolu a od té doby jsem kotel neviděl," vypověděl svědek. Hlavní líčení soudkyně Hana Doubková v úterý znovu odročila kvůli výslechu soudních znalců.