Stanislav Havlíček z Horažďovic na Klatovsku dostal sedmiletý trest za šestnáct loupežných přepadení bank a heren po celé zemi. Kriminalisté jej vinili z bezmála třiceti případů. Verdikt vynesl v lednu Městský soud v Praze. Vrchní soud trest potvrdil před měsícem. Rozsudek je tak pravomocný a Havlíček si ještě může podat dovolání k Nevyššímu soudu v Brně.

Stanislav Havlíček byl dopaden 3. října 2012, když přepadl pobočku ČSOB v Havlíčkově Brodě. Když Havlíček z banky prchal i s penězi, byl zadržen až do příjezdu policie všímavým kolemjdoucím Martinem Belcem. Ten se stal hrdinou.

„Šel jsem kolem a stál tam muž v kukle, tak jsem si řekl, že to je asi přepadení. Pak vyběhl ven, tak jsem ho zpacifikoval, a to je vlastně všechno. Jsem rád, že jsem někomu pomohl," řekl tehdy v rozhovoru pro Deník Martin Belec.

„Za ten Havlíčkův Brod se omlouvám," prohlásil v jednací síni Vrchního soudu v Praze Havlíček, v němž pražští kriminalisté odhalili pachatele neuvěřitelné série loupeží.

Ozbrojený revolverem

Maskovaný muž ozbrojený stříbřitým revolverem, kterému podle charakteristické bundy dali detektivové přezdívku Bomberman, má podle nich na svědomí bezmála tři desítky loupeží – převážně v sázkových kancelářích, hernách a bankovních pobočkách, ale i v několika obchodech – spáchaných jak na území hlavního města a v jeho blízkém okolí, jako například v Berouně, tak i na dalších místech republiky.

Stanislav Havlíček ale trvá na tom, že kromě pobočky v Havlíčkově Brodě, odkud si odnesl 204 tisíc korun a pět set eur, nespáchal nic dalšího. Havlíček prohlásil, že šlo o ojedinělé šlápnutí vedle, kdy se nešťastně rozhodl řešit svou tíživou finanční situaci. Jinak prý žil řádně; jakožto elektrikář, zedník a manuálně zručný člověk se zabýval melouchařením a věnoval se také výchově fotbalového dorostu…

V tom, že loupil jen jedinkrát, mu ale pražské soudy neuvěřily. Podle pravomocného verdiktu má na svědomí nejméně šestnáct skutků, u nichž jsou důkazy o jeho vině. Ani v případě dalších přepadení, jež detektivové kladli Havlíčkovi za vinu a v jejichž případě byl zproštěn obžaloby, soudy netvrdí, že loupeže nespáchal. Důkazy ale nejsou tak přesvědčivé.

Jestli si Havlíček podá dovolání k Nejvyššímu soudu, není jisté. Obhájkyně Ladislava Lebedová to ale po rozsudku Vrchního soudu nevyloučila. „Ještě jsme se o tom s klientem nedomlouvali," řekla Ladislava Lebedová.

Dá se ale počítat s tím, že Havlíček využije všech možností a dovolání uplatní. Vždyť v minulosti už například padla námitka podjatosti soudu nebo výhrady k průběhu vyšetřování.

Zde konkrétně v souvislosti s rekognicí neboli s poznávacím řízením, kdy svědci mají ukázat na podezřelého mezi několika podobnými osobami. „Já tam byl ve vězeňském – a vedle mě stáli čtyři policisté v civilu," namítal, že kdo má být lump a kdo ne, bylo tehdy poznat už podle oblečení.