„Manžel je nemocný člověk a  v době, kdy mě bodl, nevěděl, co dělá. Policie má ve vazbě nevinného člověka, který potřebuje odbornou psychiatrickou pomoc," svěřila se Deníku žena, která se stala obětí pokusu o vraždu ze strany svého manžela.

Její o dva roky starší muž je už dva a půl měsíce ve vazbě. Jestli tam bude i nadále, rozhodnou znalecké posudky. „Jsem přesvědčená, že byl v ten den nepříčetný. Já mu odpustila hned, jak jsem se probrala v nemocnici. Dětem jsem řekla, ať si otce pamatují takového, jaký byl, a osudný den ať úplně vymažou z paměti," hodnotí čin svého manžela, s nímž je vdaná už čtyřiačtyřicet let.

„Za tu dobu mi nikdy neublížil. Prožili jsme, alespoň podle mého názoru, šťastné manželství," podotkla.

Uvědomuje si, že stačilo málo a mohla přijít o život, přesto stojí za svým mužem, kterého pravidelně navštěvuje ve vazbě.

Naposledy za ním byla toto úterý. Při každé vzpomínce na společné setkání za zdmi vězení má slzy v očích. „Poprvé jsem za ním byla 18. července. Stále se mi jen omlouval. Říkala jsem mu, ať hlavně hodně jí a spí a na ten den zapomene, protože vím, že to tehdy nebyl on," je přesvědčena. „Říkám si, kde jsem udělala chybu, že jsem na něm nepoznala příznaky duševní nemoci už dříve," obviňuje se žena.

Rodinná tragédie se odehrála v pátek 31. května večer v jejich společném domě v Hartvíkovicích na Třebíčsku.

„Seděla jsem a četla noviny, když jsem matně zahlédla manžela s nožem v ruce. Nůž mi zabodl do pravého prsa směrem z vrchu dolů. Vyběhla jsem z kuchyně a po chvíli si nůž vytáhla. Manžel na mě volal, ať neutíkám. Celá zakrvácená a s nožem v ruce jsem zvonila na sousedku, ať zavolá záchranku, že mě taťka bodl," popsala incident žena.

Zranění byla vážná, ženě šlo o život

Nešlo o žádný nožík, ale o široký, dlouhý nůž na maso. Ostří ženě proťalo prso a zajelo až do jater. Musela být ihned operována. Měla rozsáhlé vnitřní krvácení. Z nemocnice byla propuštěna po sedmadvaceti dnech léčby. Dnes už žádnými zdravotními problémy v souvislosti se zraněním netrpí.

O nevině svého muže je přesvědčena, když si zpětně vybaví, co útoku předcházelo. „Před třemi lety manžel prodělal boreliózu. Potvrdilo se to v září 2009. Jezdili jsme tehdy každý den do nemocnice na vyšetření. Od letošního února se pak jeho stav ještě zhoršil. Stále si stěžoval na bolesti kolen a nespavost," vzpomíná na těžké období a nevylučuje, že její muž trpěl depresemi 
a možná i rozvíjející se schizofrenií.

„Týden před tou událostí to bylo ještě mnohem horší. Myslím, že k tomu přispělo i květnové ponuré, studené a deštivé počasí. Muž působil hodně zmateně. Říkal věci, které byly doslova nesmysly. Měl strach z toho, že nám odpojí vodu, přitom máme vlastní studnu, nebo že nám dají dům do exekuce, přitom nemáme žádné dluhy," popisuje žena.

Problémy se začaly stupňovat každý den. Ve čtvrtek, den před událostí, kdy se muž obával záplav a na manželku chtěl volat policii. „Dodnes mne mrzí, že jsem policii nezavolala, alespoň bych měla svědky, že už tehdy mlel nesmysly," vyčítá si žena.

Lékař: Navštivte co nejdřív psychiatra

V pátek už se žena obávala o zdraví svého muže natolik, že se s ním rozhodla jet lékaři do Třebíče. „Musela jsem ho přemlouvat. Postavil si hlavu, že nikam nepojede," vzpomíná.

Když se jí podařilo manžela přesvědčit, že je to v jeho zájmu, netušila, co jí čeká za šok. „Během jízdy autem, které jsem řídila, mi manžel zatáhl ruční brzdu. Zvládla jsme to, ale z další jízdy jsem měla strach. Zůstala jsem stát 
u krajnice a zavolal příbuznému. Ten přijel a odvezl nás do nemocnice." Tam lékaři zjistili, že je muž ve špatném psychickém stavu. Dali mu nějaké léky a doporučili mu navštívit hned v pondělí psychiatra.

„Když jsme se vrátili domů, viděla jsem na něm, že je úplně jako vyměněný o sto osmdesát stupňů. Léky vůbec nechtěl a pořád tvrdil, že jsem víc nemocná než on, ať si jdu lehnout," vzpomíná žena na minuty před útokem.

Žena čekala na to, aby si včas vzala léky, a na výzvy svého manžela, aby si šla lehnout, nereagovala. „Stále běhal po kuchyni a měl nemístné poznámky, sebral mi mobil, že nesmím telefonovat. 
A pak se to stalo," pamatuje si.

Až 20 let vězení

Kriminalisté muže po útoku zadrželi a později i obvinili z pokusu o vraždu. Za to mu hrozí až dvacet let vězení. „Nedokážu si představit, že by byl odsouzený například na patnáct let. On je nemocný člověk, alespoň v té době určitě byl. Je nevinný a nemocný, přesto z něj udělali největšího vraha," zastává se svého manžela.

Obviněný u soudu mlčí, je zmatený

Obviněný muž působil zmateně i u Okresního soudu 
v Jihlavě, který na něj uvalil vazbu. V soudní síni skoro hodinu jen mlčel, zatímco soudkyně se ho snažila přimět k tomu, aby dal alespoň nějak najevo, jestli bude, či nebude vypovídat. Po dohodě s advokátem na otázky soudu nakonec odmítl vypovídat.

V době, kdy muž střežený policejní eskortou čekal před jednací síní na rozhodnutí soudu o vazbě, se z ničeho nic rozpovídal. Jenže místo lítosti nad tím, co se stalo manželce, se zajímal o to, kolik ho bude stát obhajoba a případný soud. To zaskočilo i státní zástupkyni, která mu řekla, že má převrácené životní hodnoty. 
V soudní síni pak údajně vyslovil lítost, což řekl i do policejního protokolu. Při výslechu uváděl, že něco z obvinění je pravda, a něco ne.

„Slyšela jsem, že soudce manžela snad ani vzít do vazby nechtěl, ale on prý řekl, že se nemá kam vrátit, ale to není pravda. Stále čekám, že ho konečně pustí," rozplakala se žena. Nadějí pro oba manžele je znalecký posudek, který má zhodnotit, zda byl muž v době spáchání činu příčetný, či nikoli. Kriminalista Pavel Kubiš Deníku řekl, že písemný znalecký posudek zatím vyšetřovatelé neobdrželi.