Migranti skončili na odboru cizinecké policie. „Za přítomnosti tlumočníka do tureckého jazyka jsme s cizinci zahájili správní řízení a vydali jim rozhodnutí o vyhoštění a o povinnosti uhradit náklady správního řízení. Po vydání výjezdního příkazu a po provedených úkonech jsme cizince propustili,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství Oldřich Chaloupka.

Alice Večerková při výpovědi u havlíčkobrodského soudu.
Soud zprostil obžaloby jednoho dozorce ze Světlé. Ostatní musí znovu k soudu

Druhý případ z minulého pátku dovedl hlídku cizinecké policie do osady Bílek, která je součástí Chotěboře na Havlíčkobrodsku. V havarovaném autě byli cizinci bez platného cestovního dokladu, automobil s německou poznávací značkou řídil třiatřicetiletý muž z Makedonie. „Kromě něho se na místě nacházelo sedm osob afgánské národnosti. Všichni u sebe měli cestovní doklad. Jednalo se o tři dospělé osoby a čtyři nezletilé děti. Cizinci pobývají na území Česka bez platného víza a oprávnění k pobytu,“ doplnila mluvčí.

Zdroj: se souhlasem Celního úřadu pro Kraj Vysočina

Také tyto cizinci postoupili vyhoštění. Řidič je podezřelý z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Nejčerstvější případ řešili policisté spolu s celníky v úterý před desátou hodinou. Dodávku s jednadvaceti migranty včetně malých dětí naháněli přes dvacet kilometrů na D1.

Ilustrační snímek.
Bratři násilníci z Jihlavy: jeden připravil o sluch hokejistu, druhý se rval

Mercedes Vito s německou registrační značkou neměl uhrazený poplatek za dálniční známku, tím původně upoutal pozornost celníků. Čekali na něj na nájezdu Velké Meziříčí – východ. „Na 136. kilometru ve směru na Prahu hlídka vozidlo předjela a aktivovala světelnou rampu s výzvou k následování. Řidič ovšem neuposlechl a snažil se ujet. Vracel se na dálnici z odstavného pruhu a posléze v rychlosti přes sto šedesát kilometrů v hodině, podjížděl kamiony jedoucí v pravém jízdním pruhu a ohrožoval tak bezpečnost provozu,“ popsal vyhrocenou situaci mluvčí Celního úřadu Richard Zeman.

Honička skončila prudkým bržděním pronásledovaného auta a opuštěním dálnice na exitu 112 Jihlava. Na silnici I/38 nedaleko řidič zastavil a začal utíkat přes přilehlou paseku do hustého lesního porostu. „Tam ho po chvíli nalezl jeden z celníků. Řidiče i členy posádky si převzali k dalšímu šetření přivolaní policisté,“ dodal Zeman.