Okresní soud v Třebíči Holíka tento týden poslal za přečin usmrcení z nedbalosti a jízdu pod vlivem alkoholu na dva roky do věznice s dozorem. Navíc nesmí pět let řídit a zdravotní pojišťovně musí zaplatit přes 76 tisíc korun. Poškozené soud s jejich nároky na náhradu škody odkázal na jednání ve věcech občanskoprávních.

Rozsudek je pravomocný, protože jak státní zástupce, tak i obžalovaný Holík se vzdali práva na odvolání. Karel Holík by tak měl v nejbližších týdnech nastoupit výkon trestu.

Z havárie si toho moc nepamatuje

Holík před soudem řekl, že si toho z osudného dne příliš nepamatuje. Nehoda se stala 20. června před pátou hodinou ranní. Podle svědeckých výpovědí Karel Holík s kamarády noc před tragickou událostí slavili narozeniny poblíž Náměště nad Oslavou. Během večera pil Holík pivo a tequilu. Nevzpomíná si však, kolik toho vypil. Kvůli zranění, které při nehodě sám utrpěl, si pamatuje až situaci, kdy jim byla poskytována pomoc.

Šokující jsou v tomto případě čísla, která u soudu zazněla. Podle znalců se řidič před střetem řítil obcí rychlostí v rozmezí 106 až 119 kilometrů v hodině. V době střetu pak měl na tachometru 61 až 71 kilometrů za hodinu. Holík měl v té době v krvi nejméně 1,18 promile alkoholu. Jednoznačnou příčinou nehody tak byla vysoká rychlost v kombinaci s alkoholem. Dalším číslem, které znalci uvádějí, je, že řidič s autem vylétl mimo silnici 96 metrů za cedulí označující název obce, tedy místo, kudy měl jet maximálně padesáti kilometry za hodinu. V tu chvíli už ale neměl auto pod kontrolou.

Kvůli riskantní jízdě a opilosti dostal po vyjetí mimo silnici smyk, vjel do protisměru, dále na chodník a nekontrolovatelně se řítil na plot rodinného domu. Bokem vrazil jak do kovového plotu, tak následně do dvojitého betonového sloupu kabelového vedení a opět vrazil bokem do plotu. Několik nárazů auta na pevnou překážku odnesl spolujezdec Miroslav V. vážnými zraněními, seděl na předním sedadle.

U soudu zaznělo, že mladík utrpěl polytrauma, což znamená poranění více pro život nezbytných a důležitých orgánů. Především šlo o zhmoždění plic, jater, sleziny a mnoho zlomenin, což nakonec vedlo k hemoragickému šoku a selhání orgánů i kardiovaskulárního systému. Mladík nakonec devět dnů od nehody na oddělení ARO brněnské fakultní nemocnice zemřel.

Vina motoristy je dle znalců zřejmá

Náraz auta do domu a sloupu byl tak silný, že probudil lidi v okolních domech. Vyděsilo je sypání skla a mladíkům v havarovaném autě přispěchali na pomoc. Kromě kovového oplocení u rodinného domu vyrazily trosky z auta ještě tři okna u sousedního domu. Poškozený nebyl připoután, ale podle znalců byl náraz tak silný, že by mu ani bezpečností pás život nezachránil.

Přitom, jak znalci uvádějí, kdyby řidič dodržel předepsanou padesátikilometrovou rychlost v obci, tak by vůbec auto nemuselo vyjet mimo silnici, pokud by se to i tak stalo, pak by se podle znalců včas zastavilo a nemuselo narazit do plotu ani do sloupu. Automobil byl totiž v době nehody v dobrém technickém stavu.

Karel Holík nebyl dosud soudně trestán ani nepodstoupil šetření kvůli nějakém přestupku. Ovšem nebylo to poprvé, kdy jel pod vlivem alkoholu. V evidenční kartě řidiče má totiž tři záznamy. Kromě nedodržení povolené rychlosti a nepřipoutání se bezpečnostním pásem má záznam také za požití alkoholu před jízdou.