Dotyčný má rovněž zákaz řízení na dva roky a musí docházet na ambulantní protialkoholní léčbu. Rozsudek je pravomocný, žádná z procesních stran se neodvolala.
Obžalovaný 13. prosince 2014 kolem sedmé hodiny večerní zavolal opilý na tísňovou linku a operátorovi sdělil, že na pile Stora Enso Wood Products ve Ždírci nad Doubravou je umístěná bomba.
„Poté jsem odešel domů spát a za chvíli si pro mě přijela policie," uvedl obžalovaný Klátil.
Dodal, že na pile byl v té době zaměstnaný. „Vsadil jsem se s kamarády, že tam zavolám. Mělo to všechno být v rámci vtipu a recese," hájil se ve čtvrtek u soudu Klátil.
Obžalovaný je v současné době bez zaměstnání a v minulosti byl již dvakrát trestně stíhán, přičemž měl uloženo, že musí docházet do probační a mediační služby.
„V tu dobu pracovalo na pile deset lidí, kteří museli být evakuováni. Policii vyšel tento výjezd na necelé tři tisíce korun," řekla státní zástupkyně Marcela Jiráková. Ta se obžalovaného také zeptala, zda má problémy s alkoholem. „Občas si dám nějaké pivo a panáka. Co jsem tehdy vypil, si nepamatuji. Svého činu samozřejmě lituji," konstatoval Klátil.
Podle znaleckého posudku se u obžalovaného rozvíjí závislost na alkoholu a v době trestného činu byl zřejmě ve „středním alkoholovém opojení".
Státní zástupkyně ve své závěrečné řeči uvedla, že obžalovanému byla vina prokázána.
„Obžalovaný si musel být vědom toho, co dělá a jaký dopad to případně může mít. K činu se doznal a již od začátku spolupracuje, což je pro obžalovaného polehčující okolnost. Na druhou stranu se musí přihlédnout k jeho trestní minulosti, a proto navrhuji, aby mu byl uložen podmíněný trest v délce konání čtrnácti až šestnácti měsíců se zkušební dobou nejméně na tři roky," konstatovala Jiráková. Také navrhla s ohledem na předchozí trestní minulost trest zákazu řízení, ochranné ambulantní léčení a přiznání škody policii.
Obžalovaný svého práva závěrečné řeči nevyužil a případ nechtěl nijak komentovat.
Soudkyně Hana Doubková se přiklonila k návrhu státní zástupkyně a obžalovaného Klátila uznala vinným – odsoudila ho k souhrnnému podmíněnému trestu šestnácti měsíců se zkušební dobou na tři roky. Obžalovaný musí také uhradit vzniklou škodu policii a docházet na ambulantní protialkoholní léčení.
„V případě, že se v budoucnosti dopustíte nějaké dalšího trestného činu, nebudu mít jinou možnost, než vám uložit trest nepodmíněný," konstatovala Doubková.
Havlíčkobrodský soud se přitom přečinem šíření poplašné zprávy nezabýval poprvé. V září loňského roku byl u tamního soudu odsouzen Miroslav Otruba z Brna na šest let nepodmíněně do věznice s ostrahou, a to za jeden pokračující zločin obecného ohrožení a přečin šíření poplašné zprávy.
Obžalovaný Otruba totiž v listopadu 2014 vyhrožoval dvojitým bombovým útokem v havlíčkobrodské nemocnici.
Motivem jeho činu byla nešťastná láska, přičemž nemocnice musela být jednou zcela evakuována a tím došlo k ohrožení stovek pacientů. Podruhé již k evakuaci nedošlo. Ani v jednom z případů žádná bomba nebyla nalezena.