VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Modlily jsme se, aby ten člověk přežil

Třebíč – Člen hudební skupiny Masový Wrazi dvaatřicetiletý El Marón, vlastním jménem Marek Teplý, z Třebíče je ve vazbě kvůli obvinění z vraždy.

7.1.2015 5
SDÍLEJ:

Zdeňka H. žila s Markem Teplým ve společné domácnosti pět let. Foto: Archiv Zdeňky H.

Čin se stal poslední den loňského roku 31. prosince ve dvě hodiny ráno v třebíčském baru Sandra. Teplý pod vlivem alkoholu vytáhl během potyčky nůž na Lukáše H. z Třebíče a bodl do zad. O čtyři roky starší muž zemřel po převozu do nemocnice.

Marek Teplý měl navenek image rappera drsňáka. Jeho texty a videa jsou plná brutálního násilí. Jeden z recenzentů dokonce předpověděl, že El Marón může své výhružky 
v textech proměnit v realitu. Podle rodiny šlo ale jen o pózu. Ve skutečnosti byl Marek Teplý alias El Marón úplně někdo jiný. V exkluzivním rozhovoru pro Deník to říkají jeho sestra a přítelkyně Zdeňka H., která s Teplým žila ve společné domácnosti pět let 
a má s ním sedmitýdenního chlapce. Oběma ženám je třicet let a jsou vysokoškolsky vzdělané s magisterským titulem. Sestra v sociální oblasti, přítelkyně ve farmacii. S rozhovorem souhlasily pod podmínkou zachování částečné anonymity. Důvodem je ochrana jejich rodinného zázemí.

Jak jste se dozvěděly o tom, co se stalo?
Zdeňka: Věděla jsem to jako první, protože mi to volal známý přímo z místa činu. 
V tu chvíli jsem s malým spala v posteli a nemohla jsem tomu uvěřit. Rozbušilo se mi srdce a cítila jsem obrovskou úzkost. Nemohla jsem uvěřit tomu, co se děje. Obratem jsem volala Markovým rodičům, ti za mnou hned přijeli, jeli se tam podívat a pak už jsme jen čekali, co se bude dít, protože je za Markem ani na místo činu nepustili.
Sestra: Já jsem byla tou dobou na horách. Volala mi to Zdeňka. Jak jsem byla daleko, tak to bylo strašné. Cítila jsem paniku, popírání, že to nemůže být pravda. Začala jsem se modlit, aby ten člověk přežil.
Zdeňka: Na tom jsme se shodli. Sice tu informaci člověk nepřijme hned, ale někde 
v pozadí si přeci jen uvědomuje, že se to asi stalo, takže celou dobu jsem byla schoulená pod peřinou, a modlila se, aby ten člověk přežil.

Takže jste se informaci dozvěděly, ještě když měl být poškozený naživu?
Zdeňka: Ano. Celou dobu jsme doufali, že to přežije. V té chvíli šel Marek úplně nějak do pozadí. Samozřejmě, že jsem myslela i na následky. Prvotně jsme ale mysleli na postiženého a jeho rodinu.
Sestra: V tu chvíli pro nás byl lidský život na prvním místě.

Jak jste celou situaci vnímaly, když jste si připustily, co se stalo a Marek byl obviněn ze zločinu vraždy?
Zdeňka: Uvědomuji si, že samotný čin je jakkoli neomluvitelný, ale bojím se, co mě samotnou s dítětem všechno čeká.

Co Marek dělal předtím, než se to stalo?
Zdeňka: Bylo to tak, že končil pracovní poměr ve firmě, kde dělal. Ve firmě zabývající se lakováním konstrukcí. Majitel lakovny ukončoval činnost a měl firmu převzít někdo jiný. On měl jít v pondělí (5. ledna) znovu do práce ale už pod jiným majitelem. 
V úterý měli firemní rozlučkový večírek, ale v jiném baru, než se to stalo. Na večírek přišel později, protože mi pomáhal uspávat malého. Vyrazil až kolem osmé večer. Kolem desáté jsme si volali, říkala jsem mu, že malej spí, ale občas poblinkává, ať přijde brzo. Slíbil, že přijde. Pak jsme si volali kolem půlnoci. Po hlase jsem poznala, že už byl připitější, prosila jsem ho, ať přijde. Pak už mi někdy kolem druhé hodiny volali, co se stalo.

Podle obhájce měl Marek asi hodinu po činu 2,76 promile alkoholu v dechu. Často se takto opíjel?
Zdeňka: Rozhodně to není alkoholik, protože s ním žiji. Normálně fungujeme jako rodina a býváme doma. Je pravda, že když se občas rozpil při nějaké víkendové události, tak mu někdy chyběla záklopka. Nikdy se ale nechoval agresivně. S agresivním člověkem bych nikdy nebyla. To, že se takto opil, vzal asi i jako oslavu narození syna, protože to ještě s nikým nestačil oslavit. Navíc před koncertem byl vždycky hodně nervózní a nikdy se předem nenapil. Až když se uvolnil a věděl, že se mu to povedlo.

Dokážete si vysvětlit, jak se to mohlo stát?
Zdeňka: Nedokážu. Znám ho jako milujícího člověka. V životě jsem od něj žádnou agresivitu nezažila.
Sestra: Zřejmě to byla souhra nešťastných okolností. Sami nemůžeme tvrdit, co se tam stalo, protože jsme tam nebyli. Tímto rozhodně nechceme jeho čin nějak omlouvat, ale musel to být nějaký zkrat, on takový není, vím to.
Zdeňka: Ve vyhrocené situaci použil nepřiměřenou zbraň. Jsem přesvědčena, že Marek nechtěl toho člověka zabít. Já to nedokážu pochopit, on ten nůž nikde předtím nepoužil (pláč).

Proč měl u sebe ten nůž?
Zdeňka: Nenosil ho pořád. Nůž si přivezl z dovolené z Maďarska. Přesně už to nevím, protože pro mě ten nůž nehrál žádnou roli. V této souvislosti si vzpomínám, že mi vyprávěl, že byl jako malý kluk někým přepaden.
Sestra: Já si to pamatuji. Tehdy mu bylo asi jedenáct let a přiběhl domu úplně vyděšený a roztřesený, že ho někdo přepadl. Tehdy šel 
z basketu. Bylo to u našeho domu v úzké neosvětlené uličce. Dotyčný mu ukradl značkovou kšiltovku a vím, že to řešila i policie. Předpokládám tedy, že nošení toho nože může souviset s touto událostí.

Říkáte, že Marek agresivní nebyl, ale zřejmě si agresivitu vybíjel jinde. Měl hudební skupinu, která šířila násilí…
Zdeňka: S tímhle jsem se od začátku nemohla srovnat. Tento žánr jsem vůbec neznala. Pak jsem pochopila, že je to celé fikce. Vysvětlil mi, že je to celé nadsázka, jako když se dívám na horor. Podle mne je to ale styl pro úzkou skupinu posluchačů. Líbily se mi instrumentální skladby 
a jeho hlasový výraz a charisma. Já jsem to úplně oddělila a brala to jako styl hudby. On se chtěl pořád nějak odlišit. Je talentovaný, dělal beatbox, skvěle rappoval a byl to jeho sen. Umí krásně malovat.
Sestra: Vždycky byl proti komerčnímu rappu. To nikdy dělat nechtěl, ale chtěl něco dokázat v jiné branži. Líbil se mu tvrdší styl rappu. Rappu se věnuje od mládí a byl to on, kdo hip hop rozjel a propagoval i tady na Třebíčsku. To, o čem zpíval, nemá s Markem v reálu nic společného. Je to pouze image. Znám ho jako bratra, který vždycky se vším pomůže. Teď je to pro okolní svět asi těžko uvěřitelné.

Sledujete média, co se o Markovi píše?
Sestra: Jen zlomek. Dostává se to k nám přes známé.
Zdeňka: Nejde to sledovat. Navíc zjišťujeme, že se objevují naprosté nesmysly. Někde se objevila fotka jeho přítelkyně, která s ním má půlroční dítě. Ve skutečnosti je to jeho bývalá přítelkyně, 
s níž už mnoho let nechodí 
a žádné dítě s ní nemá a to, které drží na zveřejněné fotografii, navíc není její.

Jak to celé vnímají kolegové 
z jeho kapely?
Sestra: Jsou to všechno naši kamarádi, kteří nás podporují, také mají své rodiny. Jsou z toho naprosto zdrcení stejně jako my.

Pár dní poté, co se to stalo, zmizela z internetu oficiální webová stránka skupiny…
Sestra: Netýká se to pouze webu, zrušili jsme si i profily na sociálních sítích. Stejně se zachovali i někteří známí. Chtěli jsme zabránit dalšímu šíření některých informací 
a chceme tím i ochránit rodinu. Měli jsme už strach i o sebe a chtěli jsme všechno uzavřít. Přestože to bereme jako fikci a hudební styl, tak nám to všechno ubližuje. Je hrozně jednoduché spojovat čin s kapelou a jejich texty. Na druhou stranu to dokážu pochopit, že se toho média chopila, je to pro ně zdroj senzace. Trhá mi srdce vidět a slyšet, jak z mého bratra dělají média zrůdu.

S texty ale měl Marek problémy, protože na něj někdo kvůli tomu podal trestní oznámení…
Zdeňka: To je pravda, bylo to asi před rokem kvůli nějakému videu a textech. Policie ho ale z ničeho neobvinila, protože jde o legální hudební styl. Je pravda, že jsou to drsná videa. Sama jsem odmítla se na některá podívat.
Sestra: Myslím si, že není nic špatného na tom, když se někdo zajímá o tuhle stránku života. Bratr říkal, že smrt by neměla být tabu, protože je to součást života.

Bral Marek drogy?
Zdeňka: Vím, že se to o něm teď říká, a jsem z toho hodně překvapená. Nedokážu se 
s tím smířit, protože to není pravda. Doufám, že bych to poznala.
Sestra: Já o ničem nevím.

Marek se nějak znal s Lukášem H., kterého bodl?
Zdeňka: Neznal, ani s ním nejezdil na žádné montáže, protože sám na žádné nejezdil, co já vím.

Jaký člověk podle vás Marek je?
Zdeňka: Zamilovala jsem se do člověka, který byl úplně skvělej. Když jsem studovala v Hradci, tak jsme si psali dopisy plné lásky a něhy. Skládal mi básničky a nahrával mi ve studiu písničky. On má rád i jiné hudební styly. Strašně rádi posloucháme vážnou hudbu. Jezdíme na dovolené, chodíme do práce, na víkendy jezdíme k rodičům. Také jsem z úplné a soudržné rodiny, takže jsem na pravidelná rodinná setkání zvyklá.

Máte představu, jaký trest Marka čeká?
Sestra: Svůj trest si musí odpykat, to určitě ví i on sám. Domnívám se, že se stalo něco, co ani on sám v tu chvíli vůbec netušil.
Zdeňka: Musí prožívat hrozné peklo. Všichni jsme mu poslali dopisy a budeme stát při něm, i když prožíváme nejtěžší chvíle života, budeme jako rodina držet pohromadě.
Sestra: Vím, že by chtěl být se svým synem a rodinou, ale za chyby se musí zaplatit.

Pohřeb Lukáše H. se konal takřka před vašimi okny…
Sestra: To je hroznej pocit, když víte, že se to konalo za humny. Pořád to chcete vrátit, ale ono to nejde (usedavý pláč). Vím, že to musí být líto i Markovi. Měli jsme krásné dětství a vyrůstali jsme v úplné rodině, takže vím, že je podobně citlivý, jako jsem já.

Myslíte i na to, co prožívá rodina poškozeného Lukáše H.?
Zdeňka: To bylo první, na co jsme se ptali obhájce. Chceme jim vyjádřit naší lítost a soustrast nad jejich ztrátou. Víme, že to nejde na světě jakkoli odčinit, ale nevíme, 
v jaké chvíli to vyjádřit, aby to jejich situaci a pocity ještě více nezhoršilo (pláč).
Sestra: Je nám to hrozně líto. Soucítíme s pozůstalými…

Autor: Roman Martínek

7.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 90 Kč

Pomocníci v kuchyni pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: U kroupů s.r.o., Nádražní, č.p. 106, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Jakub Fendrych, +420 777 917 185.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 22 000 Kč

Skláři dutého, lisovaného a technického skla sklář - foukač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - ruční výroba olovnatého křišťálu, - prac. doba PO-PÁ 6-14 hodin, Osobní kontakt možný pro předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Crystal glamour, a.s., 582 31 Okrouhlice. Informace: Vlastimil Křivohlavý, +420 605 265 701.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 20 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) řidič sk. B. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - jízdy po celé ČR, denně návrat domů, - prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Vitalco, a.s., Hamry, č.p. 1596, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Ladislav Jarkovský, +420 731 622 104.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 21 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - vzdělání dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách § 110, trestní bezúhonnost, ztotožnění se s činností Charity a jejími hodnotami (viz Etický kodex Charity ČR), znalost zákona o sociálních službách a standardů kvality sociálních služeb, motivace pro práci s cílovou skupinou služby, dobré komunikační schopnosti, umění aktivně naslouchat, ochota pracovat v odpoledních hodinách, - prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Oblastní charita havlíčkův brod - encéčko - nízkoprahové centrum pro děti a mládež, Sázavská, č.p. 598, 582 91 Světlá nad Sázavou. Informace: Markéta Jedličková, +420 569 426 070,734 435 226.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vypnout mobily, je čas na výlet. Dětem stačí les za čtyři stovky

Městské oslavy v Chotěboři.
8

Chotěboř slavila několik kulatin

Cena medu by na Vysočině výrazně stoupat neměla

Havlíčkobrodsko – Jaký bude letos med, Bude ho dost a jaká bude cena? Spotřeba medu totiž v Česku roste. Podle statistiků v roce 2015 průměrný Čech spořádal kilogram medu. Přitom ještě v roce 1989 to bylo jen 400 gramů.

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Města na Vysočině mají velké peníze v kapsách neplatičů

Vysočina – Poplatky za odpadky, nájemné nebo pokuty. Města na Vysočině se potýkají s neplatiči, kteří v součtu dluží desítky milionů korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT