Sedm dozorců, dvě ženy a pět mužů, kteří stanuli před soudem kvůli údajnému mučení bývalé vězeňkyně, se tak možná už brzy bude moci vrátit do práce. „Všichni obžalovaní se zprošťují viny, protože skutek, jak je popsán v obžalobě, se nestal,“ konstatovala soudkyně Kateřina Kerbrová.

U jednoho z obžalovaných dokonce shledala, že jeho stíhání bylo zcela neopodstatněné. Státní zástupce je ovšem naprosto odlišného názoru. „Podal jsem odvolání do všech zprošťujících výroků v neprospěch obžalovaných,“ uvedl žalobce Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Lukáš Vodička. Ten v závěrečné řeči navrhoval pro všechny podmínku a zákaz činnosti na dva roky.

Podle něj se soud dostatečně nevypořádal se všemi svědeckými výpověďmi včetně poškozené, která podle znalkyně mluví pravdu a trvá na vině všech obžalovaných. Ti se práva na odvolání vzdali. Kauzou se tak ještě bude muset zabývat odvolací soud v Pardubicích.

Tříčlenný senát dospěl k názoru, že Alice V., která dozorce obvinila, je naprosto nedůvěryhodnou osobou a naopak se přiklonil k tvrzení dozorců i jejich právníků, že jen dělali svou práci. Alice V. tvrdila, že ji dozorci připoutali k okenní mříži a nechali ji tak tři a půl hodiny viset, aniž by se zajímali o to, jak trest snáší. Nelidské útrapy dokládala tím, že se měla pomočit a bolely ji nohy.

Trest dostala za to, že se chovala agresivně po cestě ze školy, kde ztropila hysterickou scénu. Házela věcmi a kopala do nich. Po cestě na celu se pak dál chovala agresivně a podle dozorců hrozilo, že je fyzicky napadne. Ti nechtěli čekat, až se to stane, proto ji připoutali k mříži. Když ji chtěli po dvou hodinách odpoutat, dál se měla chovat agresivně. Po další hodině a půl se omluvila.

„Trestní stíhání bylo od začátku nesmyslné a průběh soudního jednání to jen potvrdil,“ reagoval na nepravomocný rozsudek obhájce jednoho z obžalovaných Libor Pikna. Podle něj se obžalovaní v případě pravomocného verdiktu budou moci dožadovat odškodného. Po provalení kauzy byl všichni postaveni mimo službu a od té doby pobírají pouze poloviční plat.

„Dodnes nemohu uvěřit, že to celé dospělo až k soudu. Násilí se mi příčí a v tomto směru bych dal ruku do ohně i za své kolegy. Jsem z toho stále v šoku. Nedovedu si představit situaci, že by to pro nás dopadlo špatně, protože pak můžeme celé vězeňství rozpustit,“ řekl v závěrečné řeči obžalovaný Vít B.

Jeho kolegyně celou kauzu rovnou nazvala „konec vězeňství v Čechách“. Alici V. navíc hrozí, že by mohla sama čelit trestnímu stíhání za křivé obvinění. Soud totiž řekl, že se skutek nestal. Alici V. všichni ve věznici včetně psychologů označili za problémovou odsouzenou se sklony k násilí, lhaní, vymýšlení si a simulantství. Obdobně lživě obvinila i další dozorce poté, co byla ze světelské věznice přeřazena do jiné věznice.