Od své přítelkyně Andrey Zábojové se jednou nechal pořezat žiletkou na zádech a podruhé se sám pořezal na hlavě. Kriminalistům pak řekl, že byl pokaždé napaden konkrétními lidmi, kteří ho měli zbít, a ještě znásilnit kvůli dluhu, který vůči nim měl. Neubauer byl dokonce pod krátkodobou policejní ochranou a údajným vyděračům hrozilo, že skončí ve vazbě. Hrozivě vypadající případ nakonec skončil obviněním samotného Neubauera a jeho přítelkyně Zábojové z křivého obvinění majitele hospody, a ještě dvou policistů.

Neobvyklou kauzou se ve středu 20. ledna zabýval Okresní soud v Jihlavě. Nařízeno bylo jediného hlavní líčení. Neubauera i Zábojovu soud uznal vinnými ze zločinu křivého obvinění. Neubauer dostal tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu čtyř let. Zábojová, která podle soudu věděla, že si její přítel všechno vymyslel, a navíc mu v tom pomáhala, dostala třicet měsíců. I ona dostala podmínku na tři roky.

Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce Ivo Novák se odvolání vzdal, ale obhájci si ještě nechali čas na rozmyšlenou. Neubauer ani Zábojová k soudu nepřišli. Soud požádali, aby se hlavní líčení konalo v jejich nepřítomnosti.

Soudce Zdeněk Chalupa proto přečetl jejich výpovědi z policejních protokolů. V nich Neubauer uváděl, že v červenci 2013 pracoval jako barman v jedné z jihlavských restaurací. Tam měl manko asi čtyři tisíce korun, kvůli kterému se stal ze strany dvou mužů včetně majitele hospody terčem vydírání.

„Zmlátili mě na záchodě a pořezali na zádech. Vyhrožovali, že když to řeknu na policii, tak si mě podají," tvrdil Neubauer. O pár dní později o údajném incidentu řekl policii. Kromě toho tvrdil, že se v inkriminovaném podniku prodávají drogy. K prodeji drog ho prý také nutili, ale když odmítl, tak mu vyhrožovali.

Dostal i hlásič

Kriminalisté se případu od začátku maximálně věnovali, protože to vypadalo na závažný čin. Neubauer dokonce skončil pod krátkodobou policejní ochranou. Dostal pager neboli kapesní přijímač se zvukovou signalizací, který musel neustále nosit s sebou, a neměl opustit území Jihlavy. Jenomže Neubauer se choval nevypočitatelně a odmítal dodržovat podmínky ochrany. Například si změnil telefonní číslo, aniž by o tom kriminalistům dal vědět. Jindy zase tvrdil, že pager, který dostal, aby byl v kontaktu s kriminalisty, nefungoval. Detektivové začali brzy zjišťovat, že v tvrzeních Neubauera jsou podstatné nesrovnalosti.

Posléze Neubauer přišel s další historkou, že byl vylákán k rybníku, kde byl znovu zmlácen, pořezán na hlavě a údajně i donucen k orálnímu sexu dvěma muži. Kriminalisté ohledali místo údajného činu, ale když na Neubauera uhodili, ten se přiznal, že si všechno vymyslel.
Na zádech ho tehdy v prvním případě pořezala Zábojová, aby podpořili důvěryhodnost udání. Neubauer řekl, že to byla Zábojová, která ho nutila, aby šel na policii. Protože do ní byl beznadějně zamilovaný a nechtěl o ni přijít, tak to také udělal. Policie se navíc dozvěděla, že se Neubauer už v minulosti dopustil sebepoškozování a musel se léčit na psychiatrii kvůli halucinacím.

Pro detektivy případ skončil. Jenže potom se dozvěděli, že na ně Neubauer podal udání na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Prý Neubauera k přiznání donutili a případ nešetřili v jeho prospěch, ale snažili se krýt údajné pachatele. To už bylo moc i na kriminalisty. Navíc závěry vyšetřování GIBS vyzněly jednoznačně ve prospěch policistů, kteří v ničem nepochybili.

Napadení vyvrátili

Údajní vyděrači také potvrdili, že u nich sice Neubauer dluh měl, ale v klidu se dohodli, že bude peníze splácet. Část dluhu navíc Neubauer skutečně uhradil. Podle několika dalších svědků k ničemu, co Neubauer policii popisoval, nikdy nedošlo.

Neubauer i Zábojová se před soudem prakticky nijak nehájili. Na hlavní líčení nepřišli a obhájci neměli žádné jiné důkazy ve prospěch klientů než jejich výpovědi z policejních protokolů, v nichž trvali na tom, že jejich verze je pravdivá.

„Obhajobu obžalovaných považuje soud za jednoznačně nevěrohodnou. Ze lži vůči poškozeným je mimo jiné usvědčují i výpisy z telekomunikačního provozu. Z nich je patrné, že výhružné telefonáty vůbec neproběhly," zdůvodnil své rozhodnutí soudce Zdeněk Chalupa.

Nařkli policisty

Podobných křivých obvinění soudci v Jihlavě řešili v posledních dvou letech hned několik. Většinou šlo o obžalované z drogových trestných činů a zločinů. Ti se vždy u soudu dušovali, že jsou nevinní a k přiznání z prodeje drog je vždy donutili kriminalisté. Například tvrdili, že jim detektivové vyhrožovali vazbou, obžalovaným ženám pak odebráním dětí. Pokaždé se ale nakonec ukázalo, že šlo ze strany obžalovaných o křivá obvinění.

Cílem lživých obvinění byla snaha vyhnout se trestu a oddalovat řízení před soudem. Odvahu obvinit kriminalisty z nuceného přiznání jim dodaly případy, kdy soudci v několika případech k soudu předvolali většinu policistů, kteří se konkrétními případy zabývali. Drogové podsvětí v Jihlavě bylo o těchto jednáních informováno přímo od svých kumpánů, kteří byli na svobodě a na soudní procesy chodili jako diváci. Tato taktika jim ale dlouho nevydržela. V poslední době už obžalovaní z drogových deliktů volí spíše smířlivější cestu a raději se přiznají a množství prodaných či vyrobených drog bagatelizují. Na oplátku od soudců očekávají mírnější tresty.