Muž tam vraždil loni v květnu. Kavan se navíc násilný čin pokusil nefingovat jako sebevraždu. Nebýt manželky oběti, která trvala na tom, aby jí kriminalisté ukázali dopis na rozloučenou, mohl Kavanovi jeho plán vyjít.

Středeční rozsudek zatím není pravomocný. Obžalovaný i státní zástupce se proti rozsudku na místě odvolali. Podle Kavanova obhájce šlo o nešťastnou náhodu a ne o vraždu. Jihlavský krajský státní zástupce Jiří Morava je o vině Kavana přesvědčen, a požaduje pro něj mnohem vyšší trest. Neobvyklou kauzou se tedy bude muset ještě zabývat Vrchní soud v Olomouci.

„Pro obžalovaného jsem navrhoval trest výjimečný od čtyřiadvaceti do šestadvaceti let," upozornil Jiří Morava. Podle něho Kavana čin spáchal ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky, čin měl dopředu naplánovaný a snažil se jej zakrýt tak, že měl vypadat jako sebevražda.

Soud také přiznal finanční odškodnění rodině oběti. Příbuzní sledovali proces přímo v soudní síni. „Pro rodinu je důležité, že soud našel dostatek důkazů pro odsouzení obžalovaného. Hlavní líčení se několikrát odročovalo, proto je rozhodnutí soudu o vině určitou satisfakcí. Trest považuji za adekvátní," řekl po rozsudku Antonín Křoustek z jihlavské regionální pobočky Bílého kruhu bezpečí, který rodinu během soudního jednání zastupoval.

Promyšlené jednání

Podle obžaloby si Kavan čin dopředu promyslel a naplánoval. Poté, co se Kavan kvůli rodinným a finančním neshodám rozešel s dcerou poškozeného, podle obžaloby na konci dubna loňského roku tajně vnikl do domu rodičů své bývalé přítelkyně v Lukově na Třebíčsku. Tam předtím několik měsíců i bydlel. Ze skříně v ložnici vzal brokovnici, která patřila oběti. Zbraň i s náboji schoval za králíkárnou v zemědělském přístavku domu. Do Lukova se pak vrátil o dva dny později v noci 2. května.

Žalobce Jiří Morava podotkl, že Kavan doma nechal mobilní telefon, aby ztížil pozdější odhalení své přítomnosti na místě činu. „Do Lukova přijel na kole. Neoprávněně vlezl na pozemek poškozených, kde si vzal brokovnici, a schoval se v přístřešku pro slepice, kde čekal na poškozeného, protože věděl, že ten každé ráno chodí krmit králíky. Mezitím napsal za poškozeného dopis na rozloučenou. Tím chtěl navodit dojem sebevraždy a docílit toho, aby se k němu po smrti poškozeného vrátila jeho dcera," popsal čin žalobce Jiří Morava.

Když kolem půl sedmé ráno přišel poškozený nakrmit králíky, vylezl Kavan ze své skrýše a muže překvapil. „Nejprve po něm chtěl peníze, které mu měl poškozený údajně dlužit. Jenže poškozený se na něj obořil a chtěl, aby odešel, jinak zavolá policii. Kavan vytáhl zbraň, o niž se začali přetahovat. Vyšel jeden náhodný výstřel, který prostřelil tašku u přístřešku. Další ranou poškozenému z krátké vzdálenosti brokovnicí záměrně prostřelil hlavu v oblasti oka," uvedl v obžalobě státní zástupce. Muž na místě zemřel. Kavan pak podle žalobce položil k nohám poškozeného zbraň a strčil mu pod oblečení předem připravený dopis na rozloučenou a z místa odešel.

Bylo to cizí písmo

Policie od začátku událost skutečně vyšetřovala jako sebevraždu, protože zastřelený muž měl u sebe dopis na rozloučenou. Jenže manželka se odmítala s verzí sebevraždy smířit, a když jí na její naléhání policisté dopis po třech týdnech ukázali, prohlásila, že dopis nepsal její muž, ale bývalý přítel jejich dcery Štěpán Kavan. Ten se nakonec po dvanáctihodinovém výslechu, včetně toho na detektoru lži, k činu přiznal. Motivem měla být pomsta za rozchod s přítelkyní. Kavan, který několikrát změnil výpověď, u soudu prohlásil, že byl k přiznání donucen policisty.

Soud ale nakonec dospěl k závěru, že Kavan měl čin dopředu naplánovaný. Jedním z důkazů byl i závěr grafologů, kteří potvrdili, že dopis na rozloučenou napsal Kavan a s největší pravděpodobností jej napsal ještě před činem. Kavan u soudu přišel s verzí, že dopis napsal pod nátlakem oběti. Údajně se tak mělo stát poté, co se Kavan s obětí dostal do fyzické potyčky a při ní dostal od muže ránu do hlavy.