Čin se odehrál letos v březnu v rodinném domku v Tkalcovské ulici. Případ byl první letošní vraždou na Třebíčsku.

Soud Dušana U. poslal do věznice s ostrahou. Poškozeným nepřiznal žádné odškodné, přestože po obžalovaném požadovali deset milionů korun.

Neobvykle mírný trest za vraždu soud odůvodnil tím, že čin muž spáchal v afektu. Žalobce Jiří Morava v závěrečné řeči dokonce navrhoval uložení trestu mezi osmi a deseti lety. Rozsudek zatím není pravomocný. Obhájce obžalovaného Rostislav Kovář Deníku řekl, že ještě zváží odvolání. „Jsem přesvědčen, že soud mohl čin překvalifikovat na zabití, protože obžalovaný svou ženu zabil v afektu a poté, co musel ze strany poškozené snášet dlouhodobé příkoří," vysvětlil Rostislav Kovář.

Muž se k činu přiznal. Manželé měli vleklé spory. Dušan U. včera soudu řekl, že jeho partnerka byla dlouho bez práce, živil ji, zatímco ona se prý opíjela, utrácela jeho peníze a stýkala se s jinými muži.

Spor vyvrcholil v březnu, kdy se pár doma pohádal. Muž ženu několikrát udeřil hranolem do hlavy. Když pak ležela bezmocně na zemi a ještě žila, zardousil ji. Na hlavu jí navlekl igelitový pytel a tělo nechal ležet v chodbě jejich domu. Čin spáchal v silné opilosti.

Škrcení si vůbec nepamatuje

Dušan U. vypověděl, že měl tehdy tmu před očima a škrcení si vůbec nepamatuje. „Deset minut jsem byl mimo sebe," uvedl Dušan U.

Po činu vše uklidil, přivedl domů děti, udělal jim večeři a když je druhý den odvezl do školy, tak se šel přihlásit na polici.

Dušan U. tvrdí, že se spory snažil řešit, ale všechny snahy byly marné. Před činem hledal pomoc i u sociálních pracovníků.

Soudu Dušan U. podrobně popisoval dlouhodobé neshody s partnerkou, s níž má děti ve věku devět a deset let.

Další dvě děti má z předchozího vztahu. Podle znalkyně je obžalovaný na své děti citově velmi vázán. U soudu se při každé zmínce o nich rozplakal.

Obžalovanému hrozil trest od deseti do osmnácti let. Soud nakonec přihlédl ke všem polehčujícím okolnostem a Dušana U. poslal do vězení pouze na deset let. Navíc ho přidělil do mírnějšího typu věznice. Většina odsouzených vrahů totiž končí ve věznicích se zvýšenou ostrahou. Dušan U. musí pouze zaplatit necelých osm set korun zdravotní pojišťovně za výjezd k ohledání těla na místě činu.

Obhájce Rostislav Kovář ještě vysvětlil, proč by rád docílil toho, aby soud nakonec čin překvalifikoval na zabití.

„Za zabití by sice také mohl dostat deset let, ale už po polovině odpykaného trestu by si mohl požádat o podmíněné propuštění na svobodu, zatímco u vraždy je to až po dvou třetinách," vysvětlil rozdíl obhájce Kovář.