V roce 2009 a 2010 nakoupili mimo Česko na burzách a přes internetové aukce šedesát sedm vozidel. Auta vozili především z Belgie a prodávali je zákazníkům na českém území, kde byla i zaregistrována. Podle obžaloby auta nakupovali na firmu, jejímž jednatelem byl člověk, který ji fakticky neřídil, a byl pouze nastrčenou osobou, takzvaným bílým koněm. Podnikatelé za prodaná auta nezaplatili daň, čímž podle obžaloby stát poškodili o 2,2 milionu korun.

„Ve čtvrtletních daňových přiznáních uvedli nulové hodnoty a zaevidovali nepravdivé údaje," konstatoval jihlavský státní zástupce Kamil Špelda.

Případem se začal v pondělí zabývat Okresní soud v Jihlavě. Ze zločinu krácení daně jsou obžalováni dvaatřicetiletý David Bor, třiačtyřicetiletý podnikatel Jan Nováček z Jihlavy a osmačtyřicetiletý Miloš Vít z Pelhřimova.

Jan Nováček u soudu řekl, že do obchodování byl vtažen Milošem Vítem, který ho ubezpečoval, že jde o dobrý byznys s auty. „Bral jsem to jako výhodnou příležitost. Založil jsem firmu a dal do ní vklad tři sta tisíc korun. Prakticky o nic víc jsem se neměl starat. Měl jsem inkasovat pouze provize za nakoupená a prodaná auta," řekl Nováček, který v Jihlavě podniká v pohostinství.

Nováček založil společnost U.T.K., na niž začali s Vítem auta nakupovat. Nováček ale po pár dnech zjistil, že to není obchod pro něj, protože musel pro auta i sám jezdit. Domluvil se s Davidem Borem, že od něj firmu koupí za pětadvacet tisíc korun. Bor do té doby pracoval jako barman v podnicích Dalibora Čejky, který byl Nováčkovým obchodním partnerem. Oba se ale ve spolupráci rozešli. Čejka navíc skončil před soudem, protože Nováčka fyzicky napadl. Soud Čejku nedávno uznal vinným, ale od jeho potrestání podmíněně upustil.

David Bor na obchod kývl, neboť dlužil Čejkovi peníze, proto se mu koupě firmy zdála být dobrou příležitostí, jak své dluhy splatit. O auta se totiž zajímal a byl to jeho koníček.

Údajně bez rizika

„Pan Nováček mě opakovaně ujišťoval, že vstupem do firmy nepodstupuji žádné riziko. Firmu jsem měl pouze formálně převzít a o nic se nestarat," uvedl před soudem David Bor. Ten má i v souvislosti s tímto případem dlouhodobější psychické problémy. Kvůli nim Bor soud požádal, aby mohl vypovídat v nepřítomnosti spoluobžalovaných. Soudce Zdeněk Chalupa mu vyhověl.

Bor se nakonec stal jediným jednatelem firmy, ale bez jakéhokoli vlivu na její chod. Fakticky ji řídil Jan Nováček, který měl podle obžaloby stále k dispozici účetnictví firmy a přístup k bankovním účtům.

„Bylo to kvůli tomu, že jsem chránil své peníze, které jsem do firmy vložil. Na účtech byly moje peníze, nemohl jsem dopustit, aby mi s nimi někdo utekl," vysvětloval Nováček.

Jenže na Bora začal tlačit finanční úřad, který nakonec na podezřelé podnikání trojice mužů upozornil policii.

Miloš Vít se hájí tím, že komunikoval pouze s Nováčkem, kterému vyplácel provize za prodaná auta. Soudu na to předložil doklady i smlouvu. Nováček zase tvrdil, že provize dával do firmy U. T. K. a zisk z toho měl i Bor.

„Panu Nováčkovi jsem dal i podklady do účetnictví pro daňové přiznání. Řekl, že vlastní jiné firmy a s daněmi to nějak udělá," řekl Vít. Podle něj je vyloučeno, že by neměli v úmyslu platit daně, protože to systém ani nedovoluje. „Soupisy prodaných aut posílaly zahraniční firmy na finanční úřad do Česka," upozornil Vít.

Okresní soud v Jihlavě musel hlavní líčení odročit na únor. Tehdy by měl padnout také rozsudek.