Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Vysočině řádil další agresivní schizofrenik

Jihlava – V jihlavské soudní síni se včera odehrál zajímavý rozhovor mezi psychiatrem a obžalovaným mladíkem, který v průběhu loňského roku v Jihlavě bezdůvodně napadl a zranil postupně sedm chlapců.

19.5.2016
SDÍLEJ:

Obžalovaný Mário S.Foto: Deník

O rozhovor požádal soudní znalec Petr Hromada, aby si mohl udělat definitivní obrázek o duševním stavu obžalovaného a mohl se přiklonit buď k tomu, že jde o vazební psychózu, předstírání duševní nemoci či skutečnou duševní nemoc.

Dialog se odehrával přímo v soudní síni za účasti veřejnosti. Znalec se například zajímal o to, zda obžalovaný ví, jaké je datum, jak mu zabírají léky nebo jak snáší vazbu. Obžalovaný si pochvaloval, že je to lepší od té doby, co bere léky. Chválil i podmínky vazby.

„Je to tam o něco méně těžké. Na cele jsem s Asiatem, chodím na procházky ven, dívám se na televizi, půjčil jsem si knížku, chodím se sprchovat a hrajeme Člověče, nezlob se," popsal život ve vazbě devatenáctiletý Márió S.

Obžalovaný mladík odpovídal stroze, ale jasně. Na jeho tichém a pokorném projevu byl patrný vliv léků. Když došla řeč na to, co měl udělat, řekl, že to bylo jinak.

„Šel jsem si pro drogy, fetoval jsem, pak mi řekli, že jsem někoho zmlátil," uvedl mladík.
Při následném výslechu soudní znalec Hromada konstatoval, že Márió S. trpí duševní poruchou schizofrenního typu a musí se léčit.

Duševní nemoc se u něj podle znalce rozvíjela postupně už v době, kdy se dopustil několika napadení.
Přestože se Márió S. už v minulosti na psychiatrii léčil, teprve až po roce od prvního napadení bylo rozhodnuto, že jde o nebezpečného člověka, který by mohl ohrozit další lidi, pokud nebude izolován a podroben léčbě.

„Léčba by měla probíhat formou depotních injekcí, které jsou mnohem účinnější než léky v tabletách. Dokáží po delší dobu udržet hladinu léku v těle pacienta," podotkl Hromada.

Soudce Zdeněk Chalupa nakonec zprostil mladíka obžaloby pro nepříčetnost a nařídil mu ústavní psychiatrickou léčbu. Současně jej pustil z vazby. Na svobodu se ale mladík nedostane. Během několika hodin bude rovnou z věznice převezen na uzavřené oddělení do Psychiatrické nemocnice v Jihlavě.

K tomuto konečnému rozhodnutí ale vedla trnitá cesta, během níž dokonce padl jeden odsuzující pravomocný rozsudek.
Márió S. napadl svou první oběť, chlapce narozeného v roce 1996 loni v květnu. Mladík schytal rány do obličeje a měl odlomenou část zubu. Márió S. kvůli tomu skončil před soudem. V červenci dostal trest na deset měsíců s podmínkou na dva roky.

Od dalších útoků ho to ale neodradilo. Během 22. září bezdůvodně fyzicky napadl hned tři chlapce. Dvěma z nich ještě nebylo patnáct let. Na jednoho zaútočil pěstmi na autobusovém nádraží a o dvě hodiny později napadl dalšího, v blízkosti dětského hřiště.

To už vyšetřovatelé museli zbystřit, protože před sebou měli muže, který bezdůvodně napadl tři chlapce a už byl za jedno napadení předtím odsouzen. Navíc bylo jasné, že je uživatel marihuany. Kriminalisté si už tehdy mysleli, že to s jeho duševním zdravím nebude nijak valné. Při výslechu totiž tvrdil, že plave jako černý had v Bermudském trojúhelníku.

Lékař záchranné služby
 tehdy převoz na psychiatrii neschválil, protože k tomu podle něj nebyl důvod. Márió S. byl tedy znovu obviněn a puštěn na svobodu.

Už za dva dny, ve čtvrtek 24. září však Márió S. řádil na Masarykově náměstí v Jihlavě. Jeho obětí se stal opět náhodný chlapec před prodejnou rychlého občerstvení. Násilník ho opakovaně udeřil pěstí, srazil ho na zem a kopl. Dalšímu napadání zabránil svědek, který na útočníka zakřičel, a muž utekl. Chlapec utrpěl zranění v obličeji, které si vyžádalo ošetření. Napadený mladík později řekl, že měl strach, že na něj vytáhne nůž.

„Sahal si do kapsy," vzpomíná mladík. Kriminalistům se podařilo násilníka v krátké době dopadnout. Nůž u sebe neměl. Márió S. se k napadením přiznal, ale proč to udělal, nedokázal znovu vysvětlit. Pouze řekl, že si tím ulevil. Kriminalisté ho tehdy odvezli do psychiatrické nemocnice, kde byl hospitalizován. Vše směřovalo k tomu, že bude uznán nepříčetným a začne se léčit. Jenže Mario S. byl po pár dnech z léčebny propuštěn 
a o dva dny později napadl v Jihlavě další dva chlapce. Policii nikdo o propuštění obviněného z léčebny neinformoval. Po dopadení byl vzat do vazby a letos v březnu skončil před soudem. Po prvním výslechu bylo jasné, že jeho duševní stav bude potřebovat další zkoumání. Soudce Zdeněk Chalupa proto požádal soudního znalce o doplnění posudku. Znalec nakonec usoudil, že byl Márió S. nepříčetný.

Proč už na to znalci nepřišli dříve? „Šlo o plíživou formu duševní nemoci, která byla v době zkoumání mimo jiné překryta užíváním drog a léky, které užíval na poruchu chování. Poté, co začal ve vazbě užívat léky, se jeho stav zlepšil," uvedl Hromada.

Podle informací Deníku měl Márió S. výchovné problémy už jako dítě. Prošel dětským domovem i výchovným ústavem. Nakonec skončil dvakrát před soudem pro mladistvé. Jednou to bylo kvůli pohlavnímu zneužívání a podruhé kvůli loupežnému přepadení ženy.

Případ Mária S. připomíná příběh jihlavské žebračky Jitky H., která se ocitla před soudem kvůli bezohlednému přístupu k lidem na ulici. Také ona byla souzena, ale nakonec zproštěna obvinění pro nepříčetnost. V současné době se léčí v psychiatrické nemocnici.

Autor: Roman Martínek

19.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení