Jednatřicetiletý František Pavlík dosud nebyl soudně trestán. Za loupežné přepadení z konce loňského roku mu ale nyní hrozí trest od dvou do deseti let. Tento týden mu soud v Havlíčkově Brodě prodloužil vazbu o další tři měsíce. Pavlík chtěl na svobodu. Ve vazbě se mu totiž nelíbí. U soudu se dušoval, že mu je činu líto. Soud se snažil obměkčit tím, že má kde bydlet. Jenže soudkyně se obávala, že by mohl v trestné činnosti pokračovat či se skrývat před spravedlností, protože mu hrozí vysoký trest.

Motiv činu byl s největší pravděpodobností majetkový. „Duševní stav obviněného musí posoudit psycholog. Teprve poté lze usuzovat, co ho k činu přimělo,“ naznačil Milič.

Zdroj: Se svolením Zdeňka Pruknera
Vrazi z Vysočiny se podřekli v hospodě, na jejich zločiny se přišlo až po letech

Závažný násilný trestný čin se stal loni 21. prosince na sídlišti Na Spravedlnosti po deváté hodině ráno. „Pachatel si vyhlédl osmdesátiletou seniorku, ke které přistoupil zezadu a srazil ji na zem. Ve fyzickém útoku pěstmi pokračoval i na zemi. Muž se snažil ženě strhnout kabelku z ramene, ale ta ji pevně držela. Pachatel tedy nožem přeřízl popruh kabelky, ženě ji vytrhl a z místa činu utekl,“ popsala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Zraněná seniorka skončila v nemocnici.

Vzhledem k vazebnímu stíhání by se soud s Pavlíkem mohl konat ještě letos na podzim.

Zdroj: Deník/Martínek Roman

Podobné případy, kdy je pachatelem násilného trestného činu handicapovaný člověk, jsou na Vysočině poměrně ojedinělé. V Brně například řeší případ okradení mezi neslyšícími. Pod záminkou poskytnutí náboženských služeb se k neslyšící důchodkyni vyššího věku vloudily nejprve dvě ženy, posléze i další tři muži. „Žena si s nimi povídala a v nestřeženém okamžiku se obviněným podařilo vylákat ji z bytu s tím, že na ni venku čeká kamarádka. Během pár minut obvinění prohledali celý její byt, našli tam hotovost osmnáct tisíc korun, kterou následně vzali," popsal už dříve případ z jižní Moravy policejní vyšetřovatel Josef Krobot.

Lidé bez domova se objevují u Kauflandu často, posedávají na zídkách poblíž obchodu. Na některá místa proto Kaufland nechal namontovat zábrany
Bezdomovci u obchodu v Brodě lidem vadí. Nelze je jen tak vyhnat, říká policie

V Třebíči se pak loni stal případ, kdy se skupinka cizinců vydávala za neslyšící, a z lidí mámila peníze v obchodním centru. „Cizinka měla vybírat peníze na neslyšící bez potvrzení. Na místo přijela policejní hlídka. Ztotožnili dvě osoby rumunské národnosti. Prošetřili je ještě prostřednictvím cizinecké policie. Policisté případ uzavřeli s tím, že na místě k žádnému protiprávnímu jednání nedošlo,“ informovala tehdy policejní mluvčí Dana Čírtková.